2. Dünya Savaşı Hakkında Bilinmesi Gereken Önemli Bilgiler

İnsanlık tarihindeki en çetin ve kanlı savaşlardan biri de tüm dünyayı içine çeken ikinci dünya savaşıdır.  Savaş bitiminden sonra 60 ile 65 milyon arasında insan hayatını kaybetmiştir. Tarihte kendine kanlı bir yer edinerek dünya tarihi arasında yerini almıştır.

 1. I. Dünya Savaşı sırasında %5 sivil hayatını kaybetmiştir. II. Dünya Savaş’ında ise %67 sivil hayatını kaybetmiştir. Yüzde dilimin geri kalanı askeri sayıdır.
 2.  Almanlar ve Ruslar arasında dünyanın en büyük tank savaşı gerçekleşmiştir. İki tarafın arasında geçen bu savaşa 6.300 tank dahil olmuştur
 3. Bu dönemde Naziler toplama kampları kurmuştur. Bu kampa getirilen tüm Yahudilerin elinde olan şeyleri alınmıştır. Savaş bitiminden sonra Naziler Almanya’ya topladıkları eşyaları nakletmiştir. Bir milyondan fazla giysi ve 45 bin çift ayakkabı nakil eşyalarının arasında yer alır. Aynı zamanda 7 ton insan saçı da ele geçirilmiştir.
 4. Savaş sırasında Ruslar 500’den fazla Alman uçağını havada çarpışma yaparak  yok etmiştir. Bunun dışında askerler mayın tarlalarının üzerinde yürüyerek mayınları temizlemişlerdir.
 5.  Dönemin Rus lideri Josef Stalin, 130 bin askeri savaştan geri çekildikleri için öldürtmüştür. Gerçek  adı ise farklıdır. Rusya’nın başına geçince “Çelikten Adam” lakabı takılmıştır. Bu yüzden Stalin onun lakabıdır ve o şekilde kalmıştır.

 1. Fiziksel olarak savaşın yanında psikolojik savaş da uygulanmıştır. Amerika bundan istifade ederek Japonlar için kutsal sayılan Fuji Dağı’nı kırmızıya boyamak istemiştir. Böylece Japonların moralini indirmeyi amaçlamıştır. Fakat operasyon sırasında yeterli uçak ve boyanın olmaması sonucu bu düşünce iptal edilmiştir.
 2. Hepimizin bildiği bir söylem vardır. ” Havuç yerseniz gözleriniz iyi görür.” Bu sözün II. Dünya Savaşı’na ait olduğunu biliyor muydunuz? İngilizler iyi bir radar sistemi geliştirmişlerdir ve Alman uçaklarına karşı üstünlük elde etmişlerdir. Fakat bu radar sistemini gizli tutmak istedikleri için pilotlarına havuç yedirerek gözlerinin daha iyi görmelerini sağladıklarını söylemişlerdir. Bu söylemle beraber havuç tüketiminde ciddi bir artış meydana gelmiştir. Havuç göz sağlığı için gerçekten iyidir. Fakat daha iyi görmeyi sağlamaz.
 3. Nazi diye bildiğimiz Nasyonel Sosyalist Parti’sinin kısaltması Nasos’tur. Bir gazeteci tarafından basit fikirli anlamından türetilmiştir. Bavyera dilinden gelen bir sözcüktür.
 4.  Hitler’in yeğeni olan Wiliam savaş sırasında Hitler’ karşı görev almıştır. Amerikan Deniz Kuvetleri’nin yanında yer alan Wiliam savaştan sonra adını değiştirmiş yerine Patrick Stuard kullanmaya başlamıştır.
 5. Nazilerin lider olan Adolf Hitler kendi subayları tarafından suikast eylemi görmüştür. 17 suikast eylemi Adolf’a yapılmıştır. Hepsinden de sağ çıkmıştır. Savaşla beraber kendini tehlike ve suikasttan korumak isteyen Albert Einstein farklı takma isimler kullanarak Almanya ve Danimarka’dan kaçmıştır.

 1. ABD tarafından Japonya’da bulunan Hiroşima’ya atom bombası atılmış ve bunun gündüz saati ile 08.15 olarak belirlenmiştir. Bombanın bu saatte atılmasının sebebi ise Japonların en  aktif şekilde dışarıda geçirdiği  zamanı hedef alarak fazla insan tahribatı yapmaktı.
 2. Japonlar ABD’ ye karşı Pearl Harbor saldırısı düzenlemiştir. Bu saldırı dizayn eden ve komutan eden kişi ise Amiral Isoroku Yamamoto’dur. Yaptığı bu saldırı ile Nazi Almanya’sında en yüksek olan askeri nişan ona verilmiştir. “Meşe Yapraklı Şövelye Hacı” ismi verilen bu askeri nişanı alan Yamamoto bu nişana layık görülen tek yabancı olmuştur.
 3.  Adolf Hitler’e ağır sanayi ihtiyacını karşılamada yardımcı olanlar ise ABD’li iş adamlarıdır.
 4.  Almanya’nın Yunanistan’a kadar gelmesi ve Doğu Akdeniz’in Türk deniz sınırının olduğu alana kadar bulunan bölümleri savaş bölgesi ilan etmiştir. Bunun üzerine savaşın Türkiye sınırlarına sıçramasından dolayı yaşanan endişe sonucu Edirne ve Uzunköprü de bulunan demir yolunda inşa edilen köprüler 6 Nisan 1941 tarihinde havaya uçurulmuştur.
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.