25 Kasım Türkiye’de böyle geçti!

Patria, Minerva ve Maria’nın açtıkları eşitlik mücadelesi ateşinin ışığı günümüzü aydınlatmaya devam ediyor. Diktatöre karşı verdikleri mücadele sonucunda tecavüz ve darp edilerek öldürülen bu kadınların anısına ilan edilen Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü olan 25 Kasım Türkiye’nin 4 köşesinde eylemlerle anıldı.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü!

1985 yılında Birleşmiş Milletler tarafından, Dominik’te öldürülen bu 3 kadın anısına oluşturulan bu günün anmasında Türkiye’den milyonlarca kadın bir araya geldiler. Ellerinde kendileri kadar güçlü pankartları, dillerinde eşitlik söylemleri olan bu kadınlar aslında doğuştan sahip oldukları ancak kullanmalarına erkek devlet tarafından doğrudan ya da dolaylı olarak sınırlandırma getirilen haklarını istediler.

Birbirinden yaratıcı pankartlara ve yaratıcı sloganlara imza atılan bu önemli günde birlilkte olmanın verdiği güç kadınların içini ısıttı.

Kimisi, 14 yaşında yani çocukken evlenen bir kadına “Biz sınavlarda ter dökerken sen görümcenle kısır yiyordun.” diyerek karşısındaki kadını aşağılayan ve 14 yaşındaki bir çocuğun rızası olabilirmiş gibi söylemlerde bulunan cinsiyetçi Müge Anlı’yı hedef almıştı. “Biz görümcemlen kısır yerken sen ırkçılık yapıyordun.” sözleri ile karşılık verdi.

Kimisi ise Ankara’da bir plazanın 20. katından düşerek (!) hayatını kaybeden ve intihar olduğu iddialarına karşı cinayet şüphesi nedeniyle davası uzun süredir devam eden Şule Çet’i ve Kırıkkale’de kızının gözleri önünde boğazı kesilerek öldürülen ve “Ölmek İstemiyorum” sözleri ile yeni bir ateş yakan Emine Bulut’u anarak, “Ankara’da Şule Çet, Kırıkkale’de Emine Bulut’um. Ölmek İstemiyorum.” dedi.

Kimisi de kadınların cinselliğini bastırmaya çalışan ve müdahilmiş gibi davranan devlet politikalarını hedef alarak “Cinselliğime değil tecavüze müdahale et” diyerek tecavüz davalarındaki indirim ve iyi hal durumlarını eleştirdi.

Türkiye’nin dört bir yanından binlerce kadını bir araya getiren bu kutlu günü bizler de anıyor, öldürülen hiçbir kadını unutmayacağımızı bilmenizi istiyoruz..

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.