5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü!

5 Aralık günü tarihsel olarak oldukça büyük bir öneme sahip bir gündür. Bugünü diğer günlerden ayıran önemi ise Türkiye’deki kadınların seçme ve seçilme hakkına kavuştuğu gün olmasıdır. Peki sizce bu hak kadınlara altın bir tepside mi sunuldu? 5 Aralık 1934 tarihinde “Kadınlara Milletvekili Seçme ve Seçilme Hakkı” veren yasa kabul edildi. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde Türkiye kadınlarına verilen bu hakkın aslında nasıl kazanıldığına gelin hep birlikte bakalım.

Resmi Tarihin Yok Saydığı Kadın: Nezihe Muhiddin!

Nezihe Muhiddin, kadınların bugünkü haklarını elde etmesinde başat bir rol üstlenen özel bir isimdir. Kadınların seçme ve seçilme hakkı, çalışma hakkı gibi birçok konuyu dile getirdi ve bunlar için mücadele etti.

5 Haziran 1923’te Kadınlar Halk Fırkası’nı resmi olarak kurmak isteyen Muhiddin, taleplerin uygun görülmemesi sebebiyle reddedildi. Kadınlar Halk Fırkası’nı kurmak isteyen kadınlar vazgeçmedi ve yeni bir tüzükle 7 Şubat 1924’te Kadınlar Birliği’ni kurdular.

Nezihe Muhiddin kadınlar adına hak talep ettikçe artan baskılarla karşılaşıyor Türk Kadınlar Birliği mühürleniyor, Muhiddin yolsuzlukla suçlanıyor ve Kadınlar Birliği’nden ihraç ediliyor.

O kadınlardan bir diğeri de Sabiha Sertel 

Yazıları sebebiyle yargılanan ilk kadın olma özelliği taşıyan Sabiha Sertel, Türk Kadın Birliği’nin (TKB) kurucuları arasında yer alıyordu.

Kadınlar Birliği üyesi kadınlar, hükümetten siyasal katılım hakkını talep ettiler ancak bu feminist mücadele, tek parti iktidarının yönlendirmesi sonucu 1927’de bastırıldı..

Her ne koşulda olursa olsun, kadınların bu mücadelelerle kazanılmış günü tüm kadınlara kutlu olsun!

 

Kaynak: Bianet

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.