8 Mart, 2021 yılında da coşkuyla geçti!

Türkiye’de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında “Emekçi Kadınlar Günü” olarak kutlanmaya başlandı. 1975 yılında ve onu izleyen yıllarda daha yaygın, ve yığınsal olarak kutlandı, kapalı mekanlardan sokaklara taşındı. Şimdi yine her yıl 8 Mart günü kadınlar tarafından meydanlar lebalep doldurularak kutlanıyor.

8 Mart 1857 yılında Amerika’nın New York kentinde tekstil sektöründe çalışan yüzlerce kadının düşük ücretlerini, uzun çalışma saatlerini ve insanlık dışı çalışma koşullarını protesto etmek için grevler yapması olarak kabul edilmektedir. Bu grevler sırasında çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda çoğu kadın 129 işçi can vermiş, bu olaylardan 52 yıl sonra (1910), Danimarka’nın Kopenhag kentinde düzenlenen II. Sosyalist Enternasyonal toplantısında Clara Zetkin’in önerisiyle, 1857’de başlayan, kadın haklarının kazanılması ve kadınların birlikteliği mücadelesinin her yıl “Kadın Günü” olarak kutlanması kararlaştırılmıştır.

Kadınların mücadele gücünü hatırlatan ve onlara olmaları istenen ve beklenen kalıplara uymadıkları zaman yapıştırılan etiketleri yok etmelerini öğütleyen bu özel gün aslında bir çeşit anma. Türkiye’de de bu anmalar her yıl düzenleniyor ancak maalesef uzun zamandır kadınlar gününde direnişçi kadınların polisler tarafından şiddete uğradığını izliyoruz.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.