Adet Dönemindeki Şiddetli Sancı ve Lavabo İhtiyacının Nedeni Prostaglandin

Regl yani adet sancısı birçok kadın için alışılmış ve çekilmez bir dönemi ifade eder. Regl döneminde günlük yaşamı oldukça etkileyen bu sancı eğer altında başka bir neden yatmıyorsa oldukça normaldir. Peki siz bu sancının nedeni hiç merak ettiniz mi?

1. Dismenore, yani halk arasında bilinen adıyla regl sancısı hemen hemen bütün kadınlar için bir kabustur.

Regl dönemi başlamadan önce ya da başlaması ile birlikte ortaya çıkan bu sancıya kimi zaman baş ağrısı, mide bulantısı,  kusma gibi rahatsızlıklar da eşlik edebiliyor.

2. Erkeklerin uzak olduğu doğum sancısı ile benzer bir sancıyı ifade ediyor.

Her iki durumda da rahim güçlü bir şekilde kasılarak ağrıya sebebiyet veriyor. Bu kasılma esasında doğumu başlatmak ya da regli başlatmak adına gerçekleşiyor. Peki kasılmayı bu kadar güçlü kılan ne?

3. Prostaglandini hiç duymuş muydunuz?

Prostaglandin, yani yağ asitlerinden enzimatik olarak türeyen lipid bileşiklerdir. Hormon sınıfına dahil olmalarına rağmen bildiğimiz hormonlardan farklı olarak aracı bir yapıdadırlar.

4. Bu hormon İsveçli bilim adamı Ulf von Euler tarafından 1935 yılında keşfedildi.

Keşfedildiği zaman prostat kökenli oldğu düşünüldüğünden adı prostaglandin olarak kalmıştır. Ulf von Euler hormonlar alanındaki çalışmasıyla 1970 yılında Nobel tıp Ödülü almıştır.

5. Vücutta meydana gelen ağrının esas kaynağı olarak karşımıza çıkıyorlar.

Ağrı reseptörlerinin duyarlılığının artmasına sebep olan bu kimyasal, beyin tarafından salgılanarak kas kasılmalarına ve beraberinde de ağrılara sebep oluyor.

6. Regl döneminin ilk günlerinde yaşanan sancılar sık lavabo ihtiyacı, gaz,  ishal gibi şeylerin de davetçisidir.

Bunun sebebi de rahme çok fazla prostaglandin gittiği zaman bağırsaklara da sızarak aynı etkiyi yapıyor. Yani kasları kasarak bağırsaklarda da tuvalet ihtiyacına sebebiyet veriyor.

7. Sık sık lavabo ihtiyacı duymanın diğer bir sebebi de progesteron hormonunun ani düşüşü.

Regl döngüsünü düzenleyen progestoren her y bu dönemde düşüş yaşar ve bu da adeti başlatır. Normal şartlarda kadınların kabızlık şikayetine sebebiyet veren bu hormon düşünce tuvalet ihtiyacı da artar.

8. Doğum kontrol hapları ise hormonları dengelediği için ve prostaglandin hormonunu azalttığı için saçıların azalmasını sağlayabiliyor.

Fakat bu haplar yapay progesteron içerdiğinden hap kesildiği zaman tuvalete gitme isteği ve sıklığı tekrar artabiliyor.

9. Bu durumun ise en etkili yolu ağrı kesiciler. Ancak onlar da mide ve bağırsak hassasiyetine sebebiyet verebiliyorlar.

Yapacak bir şey yok kadınsak çekeceğiz 🙂

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.