Ağız kokusu nasıl geçer? Önleme yolları sizlerle!

Ağız kokusu 7’den 70’e herkesin maruz kalabileceği sorunlardan biridir. Kimi zaman yalnızca açlıktan olan kötü nefes kimi zaman ise bazı hastalıkların belirtisidir. Çeşitli sebeplerle dönemsel olarak ya da sürekli olarak ağız kokusu yaşanabilir. Sosyal hayat açısından oldukça zorlayıcı bir durum olan ağız kokusunu önlemenin yolları ise oldukça basit. Ciddi problemlere işaret edebilen bu durumu basit yollarla tersine çevirebilirsiniz.

Ağız kokusunu önlemenin yolları:

Tütün ve tütün ürünleri kullanmak, soğan sarımsak gibi ürünleri sıkça tüketmek, diş çürükleri, mide rahatsızlıkları, diş etlerinde iltihap gibi nedenler, ağız kokusuna neden olabilir.

Adaçayı:

Doğal bir şifa kaynağı olan adaçayı aynı zamanda ağız kokusunu gidermek için de kullanılıyor. Adaçayı bitkisini tüketmenin yanı sıra bu çayla gargara yapmak da oldukça faydalıdır. Hazırlayacağınız bir fincan adaçayına birkaç damla limon sıkın ve karışımla gün aşırı gargara yapın. Çok kısa bir sürede ağız kokunuz etkisiz hale gelecektir.

Kurutulmuş nane yaprakları:

Taze haliyle de şifa kaynağı olan ve hoş kokusu ile sizi kendinizden geçiren nane yapraklarını kurutup içerek de ağız kokusundan kurtulabilirsiniz. Direkt taze haliyle de tüketebilirsiniz.

Kahve tutkunlarının oldukça sevdiği mırra!

Türkiye’de oldukça sevilen ve sıkça tüketilen mırranın doğrudan çiğnenmesi önerilmemektedir. Bu nedenle, kendine has yoğun bir tadı ve kokusu olan mırrayı içerek de ağız kokusundan kurtulabilirsiniz.

Tarçın:

Türkiye de dahil olmak üzere birçok ülkede sıkça tercih edilen ve tatlılarda da sıkça kullanılan tarçın, ağız kokusu ile mücadele için kullanılan başlıca ürünlerden biridir. Kabuklarındaki özel yağ sayesinde ağız kokusuna sebep olan bakterileri yok etmeye meyillidir.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.