Aklınızı kalbinizden çalacak 7 romantik film!

Öyle “Kasım’da aşk başkadır!” klişelerine hiç girmeyeceğiz, korkmayın . Aşk her zaman başkadır çünkü. Bazen bir kitap karakteri, bazen bir şarkı bazense bir filmde yaşarız en büyük aşkımızı. En büyük aşkını henüz bulamayanlara içlerini ısıtıp mantığın nasıl da devreden çıktığını gösterecek 7 romantik filmi sizler için derledik.

1 – Bin Jip (Boş Ev)

Sadece aşkı değil Güney Kore’nin kültürünü de gözler önüne serecek bir film listenin başını çekiyor bu kez. Modern hayat içerisinde dönüşen ilişki anlayışı, yalnızlık, neyin gerçek olduğuna yönelik bir görecelilik.. Ne ararsanız bu filmde. Usta yönetmen Kim-ki Duk imzası taşıyan bu filmde neredeyse hiç diyalog olmaması ise filmi ilginç kılanların başında geliyor.

2 – Only Lovers Left Alive (Sadece Aşıklar Hayatta Kalır)

Tilda Swinton’ın da başrolde olduğu bu film, Sadece Aşıklar Hayatta Kalır olarak Türkçe’ye çevrildi.. Enfes bir dram-fantastik türünde olan bu film sizlere standart vampir filmlerini tamamen unutturacak. Eve ve Adam adlı yaşlı ama gencecik görünen vampirlerimiz hastanelerden kan çalarak hayatta kalmaya çalışıyor ve mesafelere inat birbirlerine kavuşuyorlar. Filmin son sahnesindeki geri dönüş sahnesi ise bildiğiniz her vampiri hafızalarınızdan sildirecek!

3 – On Body and Soul (Beden ve Ruh)

Kış temalı filmler köşesinin en romantiklerinden biri olan bu filme hoş geldiniz. Macar yönetmen Ildikó Enyedi, Türkiye’de “Beden ve Ruh” adıyla yayınlanan bu filmde romantik çiftimiz Maria ve Endre’nin rüyadaki temsili olarak geyik kullanmayı seçmiş. Aynı rüyayı gören Maria ve Endre’nin alevlenen aşkını, intiharı ve modern toplumda iş yaşamını anlatan bu film ya çok seviliyor ya da nefret ediliyor. Peki siz hangi taraftasınız?

4 – Black (Siyah)

Bu filme yalnızca film demek biraz haksızlık olacak gibi. Dram ve aile kategorisinin en iyilerinden olan film Sanjay Leela Bhansali’nin yönetmenliğinde çekilmiş muhteşem bir Hint eseri. Görme ve işitme engelli Helen Keller’ın gerçek hayatını anlatan bu film, kendisine eğitmenlik yapan hocasına aşkını ve dramı en güzel şekilde gösteriyor. Hocasını öpmek istediği sahne ise nefesleri kesiyor..

5 – Shape Of Water (Suyun Sesi)

Guillermo del Toro tarafından yönetilen bu film birçok Oscar ödülü aldı ve çok konuşuldu. İnsanüstü bir varlığa aşık olan işitme engeli Eliza’nın, aşkı için verdiği mücadeleyi nasıl anlatabiliriz sorusunun en başarılı cevabı olsa gerek. Hem fantastik hem de romantik film yaratmak çok da kolay olmasa gerek. Türkiye’de “Suyun Sesi” adıyla gösterilen bu filmi mutlaka izlemelisiniz.

6 – Call Me By Your Name (Beni Adınla Çağır)

Luca Guadagnino yönetmenliğinde çekilen bu film birçok dalda ödülü, Ergen eşcinsel bir erkeğin kendi cinsel yönelimini ve bedenini keşfetmesini muhteşem anlatan hikayesi ile aldı. Beni Adınla Çağır ismi ile Türkiye’de de gösterilen bu film hem romantik hem de LGBTİ ve queer teması taşıyarak izleyenleri yeni ufuklar sunuyor.

7 – Lost in Translation (Bir Konuşabilse)

Yaş farklarına rağmen ortak yanları üzerine kurulu aşklarını anlatan bu film, Oscar dahil birçok dalda ödül aldı. iletişim sorunlarını, Farklı kültürleri ve bireyin günlük yaşamı üzerindeki etkisini, aynı yatakta uyumalarına rağmen cinsel bir ilişki yerine gerçekçi bir iletişim kurmalarını anlayan bu film sıra dışı senaryosu ile gönlünüzü fethedecek.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.