“Bağışıklık Güçlendirmek İçin Ne Yapabilirim?”

Tüm dünyayı yavaş yavaş etkisi altına alan Koronavirüsünün Türkiye’de de görülmesi ile birlikte, “Korona’dan nasıl korunabiliriz?” sorusunu soran vatandaşlar sıklıkla “bağışıklık sistemini güçlendirerek” cevabını alıyor. Peki bağışıklık sistemini nasıl güçlendirebiliriz? Cevabı yazımızda!

Bağışıklık Sistemini Nasıl Güçlendirebiliriz?

Güçlü bir bağışıklık sistemi için yapmanız gereken bazı şeyler ve küçük tüyolar elbette mevcut. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, Türkiye’de de ilk Korona virüs vakasının çıktığını açıklamasının ardından vatandaşlar neler yapabileceklerini merak ederek araştırmaya başladılar. En çok merak edilenlerden biri de Korona’ nın yayılmasına önayak olan zayıf bağışıklık sistemi için neler yapılabileceği oldu.

  • Öğünleri atlamayın!

Öncelikle kahvaltı olmak üzere öğünlerinizi atlamadan beslenmeye özen gösterin. Alacağınız her öğün vücudunuzun dengesini önemli ölçüde destekleyecektir.

  • Bitki çaylarını unutmayın!

Vücudunuzu dinlendirecek, rahatlatacak ve toksinlerinizi atmanızı sağlayacak olan bitki çaylarına gün içerisinde oldukça önem vermeniz bağışıklığınızı güçlendirecek.

  • Besin çeşitliliğine önem verin!

Tek tip beslenmeden uzak durun ve proteinden tahıllara, meyvelerden kalsiyuma her içerikten gıdaları tüketmeye, paketli gıdalardan ve fast food tüketiminden uzak durmaya çalışın.

  • Sarımsak ve soğanı hayatınızda tutun!

Sarımsak ve soğan oldukça güçlü mikropsavarlardır. Yemeklerinizin içerisinde ve yanında mutlaka tüketin. Çiğnemek istemiyorsanız ya da kokusundan çekiniyorsanız sarımsağı diş halinde yutabilirsiniz.

  • Kötü alışkanlıkları bırakın!

Sigara ve diğer tütün ürünleri ya da alkol bağışıklık sisteminizi zayıflatır ve hastalıklara kapı açar. Mümkünse bırakın…

  • Egzersiz yapmayı unutmayın!

Sağlıklı ve dayanıklı bir vücut için egzersiz yapmak ve kan dolaşımınızın hızlanmasını sağlamak çok önemli.

  • Kaliteli uyku önemli!

Uykunuzu aldığınızdan emin misiniz? Yeterli saatlerde uyuyor olsanız da kaliteli uyuyor musunuz? Karanlıkta ve 8 kadar aralıksız uyumaya özen gösterin.

  • Sıvı tüketimine dikkat!

Özellikle hassas dönemlerde sıvı tüketimi oldukça önemli.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.