Bipolar nedir? Belirtileri nelerdir? Tedavisi nasıldır?

Türkçe tabiri ile iki uçlu duygulanım bozukluğu olarak adlandırılan bipolar bozukluk, oldukça ciddi ve riskli bir ruhsal sorundur. Yarattığı davranışlar nedeniyle kariyere, iletişime, ilişkilere zarar verebilen ve tedavi edilerek önüne geçilmediği taktirde intihara bile yol açabilen bu hastalığı gelin hep birlikte inceleyelim.

Bipolar bozukluk nedir?

kişinin bir anda kendini çok iyi hissederken, bir süre sonra içine kapanık bir hale gelmesine neden olabilen ve duygudurum dalgalanmaları yaratarak kişinin hayatını sabote edebilecek kadar güçlü etkiler bırakan bir ruhsal hastalıktır.

Bireyin, manik depresyon tanımına da uyan ruh hallerine bürünmesine neden olabilen bu hastalığın en belirgin özelliği yaşanan duyguların en uç noktada olmasıdır.  Bipolar bozukluk en yüksek seviyedeyken kişi hiperaktif  bir imaj yaratabilir.  Genetik aktarımla geçebileceği gibi, sonradan travmalar bağlı olarak da gelişebilir.

Bipolar bozukluğun belirtileri nelerdir?

Aşırı uç bir durum olan bipolar bozukluğa sahip kişi, mani aşamada olduğunu fark etmeyebilir. Hastalığın aşamasına göre etkileri de artış gösterir. Kişinin iş, aşk, aile ve arkadaşlık ilişkilerini derinden etkileyebilir. Bipolar bozukluğun 2 dönemi vardır: mani ve depresif. Mani döneminde: Aşırı neşe, olayların merkezinde olma duygusu, hiperaktivite, daha az uyuma isteği, cinsel dürtülerde artış, aşırı özgüven, odaklanma zorluğu, hızlı konuşma, yaratıcılık, halüsinasyon, sabırsızlık, alkol ve uyuşturucu kullanımı, huzursuzluk ve sürekli para harcama gibi semptonlar görülebilir.

Depresif dönem belirtileri ise şöyledir: Uykuya düşkünlük, yorgunluk, keyifsizlik, konsantrasyon zorluğu, suçluluk hissi, umutsuzluk hali, iştahsızlık, kuşku, sanrılar görme, uykuda zorluk, çevre ile tartışma hali, intihar düşünceleri, azalan cinsel istek vs.

Bipolar bozukluk tedavisi nasıldır?

Bipolar bozukluğu olan kişiler, bu tanı konulduğuna göre halihazırda bir doktor gözetimindedir. Doktor kontrolünde kalmaya devam etmelidir. Bir hastaya bipolar tanısının konulması için manik ve depresif atakların gözlenmesi gerekir. Tedavi sürecinde hastanın hekimle iş birliği ve yakınlarının tedavi boyunca destekleri oldukça önemlidir. Atak dönemlerinde hasta eğer depresif ataklardaysa antidepresanlarda duygu durum düzenleyici ilaç tedavisi yapılır. Manik dönemdeyse de antipsikotiklerden faydalanılır. Tedavi süreci atakların geldiği ana değil genele özgüdür ve atakları önlemeye yöneliktir. Duygu durum dengeleyici ilaçlar oldukça önemlidir.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.