Chia tohumu zayıflatır mı?

Zayıflamak isteyenlerin en çok sorduğu sorulardan birisi “Chia tohumu veya teff tohumu zayıflatır mı?” Öncelikle hiçbir besin direkt olarak zayıflatmadığı gibi, chia veya teff tohumunun da böyle bir etkisi bulunmuyor.

Amerika’da yapılan bir araştırmada, iki gruptan birinin diyetine günlük 50 gram kadar chia tohumu ekleniyor, diğerine ise eklenmiyor. Chia tohumu eklenen gruptaki kişilerin kilo kaybı, diğerlerinden farklı olmuyor.  Fakat, su/süt/meyve suyu gibi bir sıvı içinde 8 kata kadar şişip, jelimsi bir yapı oluşturduğu için uzun süre tok tutmaya ve dolayısıyla iştahı dengelemeye yardımcı bir besin olduğu için daha az tüketim yapmanızı sağlıyor. Bu da dolaylı yoldan kilo kaybı sağlıyor.

Özellikle internet üzerinden reklamları yapılan ve zayıflama vaadi veren ürünlerden uzak durmanız sağlığınızın lehine olacaktır çünkü hiçbir besin direkt olarak kilo vermenizi sağlamaz. Daha tok hissederek daha az yemek yemeniz gibi etkiden öteye gitmeyeceği gibi içeriği bilinmeyen ek ürünler sağlığınızı riske atabilir.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.