Cilt kızarıklıkları neden olur? Kızarıklıkları geçirmek için ne yapılır?

Cildimiz bazı nedenlerle zaman zaman kızarık görünüme sahip olabilir. Ancak bazı kişilerde bu kızarıklık kalıcı olabilir. İlk belirtiler kendini gösterdiği anda önlem alınması gereken kızarıklıklar kendini tekrar edebilir. Nedenlerinin en kısa zamanda tespit edilerek sorunun çözülmesi gerekir.

Cilt kızarıklıkları neden olur?

Cildimiz, vücudumuzda bazı şeyler yolunda gitmediği zaman yüzümüze renklerle derdini anlatabilir. Kızarıklık görünümü de bazı tetikleyici durumların sonucudur. Kafein ve alkol tüketimi, yoğun ve yorucu egzersizler, süt ürünleri, alerjenler, güneş ışığına maruz kalmak ya da stres yüzünüzdeki kızarıklığın nedeni olabilir. Bu nedenle kendinizi iyi tahkik etmeli ve sorunu çözmek için bir an önce kaynağı bularak ortadan kaldırmalısınız.

Ciltteki kızarıklıklar nasıl geçer?

Anormal hava şartları yüzünüzde renk değişimine neden olabilir. Çok sıcak ya da çok soğuk ortamlarda bulunmaktan kaçının ve mutlaka koruyucu kremlerinizi sürün. Cildiniz hassas ise hassas ciltlere uygun olan bakım ürünleri kullanın. Kuruluğunu da yağını da kontrol altına almanın sizin elinizde olduğunu unutmayın. Aşırı acılı ve baharatlı gıdalardan uzak durun. Vücudunuza ihtiyacı olan suyu mutlaka verin ve günde en az 2 litre su için. Stresli durumlardan ve ortamlardan kaçınmaya çalışın.

Cilt kızarıklığı için maske tarifi:

Bir avokadonun 4’te 1’i, 2 yemek kaşığı yulaf unu, 1 yemek kaşığı tatlı elma sirkesi, 2 yemek kaşığı yoğurt, 1 çay kaşığı bal, 1 su bardağı sıcak yeşil çayı bir kasede karıştırın ve yüzünüze sürerek 15 dakika bekletin. Nemli ve temiz bir bez ile temizletin ve ılık su ile yıkayın. Bu kürü haftada 2 gün uygulayabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.