Ciltteki batıklar nasıl geçer? İşte en etkili yöntemler!

Kadın erkek demeden, epilasyon yapan herkesin ortak problemlerinden biri de ciltte epilasyon sonrası görülen batıklardır. Yanlış epilasyon nedeniyle oluşan batıkları evde temizlemek mümkündür. Batık neden olur? Batık oluşumu nasıl önlenir ve batık nasıl yok edilir sorularının cevabı haberimizde.

Batıklar neden olur?

Hatalı ağda ya da epilasyon sonucunda oluşan batıklar estetik açıdan güzelliğe gölge düşürür. Önlem alınmaz ve temizlenmez ise bacaklarda iltihap yaparak leke bırakır. Elektrikli epilasyon aletleri ve jiletler başlıca nedenleridir. Aletler tüyleri tek bir yönde değil her yöne çekerek aldığı için batık yaparken jilet kullanımı da cildi tahriş ederek batığa yol açar. Batık, sivilce gibi bir durumdur.

Batık oluşumu nasıl önlenir?

Bacaklarınıza herhangi bir epilasyon uygulamadan önce güzelce peeling yaparak ölü derilerden kurtulun. Banyo sırasında yapılan keseleme de ölü derilerin ciltten atılımını sağlar. Elektrikli epilatörler kılları her yöne doğru çektiği için sorun yaratır. Bu nedenle farklı epilasyon yöntemleri deneyin. Denediğiniz herhangi bir epilasyon türünde tüyleri tek yöne doğru alın. Nemlendirici yağlar kullanarak kıl köklerini yumuşatmalı ve bayık oluşumunu engellemelisiniz. Bunun için biberiye yağı ve gül yağı kullanabilirsiniz. Ağda bittikten sonra kıl azaltıcı krem ve losyonlarla tüy ve batık oluşumunu azaltabilirsiniz.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.