Deri altı sivilceleri neden olur? Tedavisi nasıldır?

Sivilceler hiç şüphesiz ki kadın erkek ya da genç yaşlı demeden birçoğumuzun ortak sorunu. Rahatsız edici bir görünüme sahip olduğu kadar sağlık açısından da kötü haberler taşıyan sivilcelerin bazıları da deri altında oluşuyor.

Deri altındaki yağ bezelerinde meydana gelen değişimlerden dolayı oluşan bu lezyonlar birer iltihaptır. İrinin deri üstüne çıktığı durumlarda deri üstü sivilce oluşurken, baş vermemiş olan sivilceler de deri altı sivilce adını alır. Kör sivilce olarak da bilinen bu deri altı sivilceler, deri üstüne göre çok daha zorlu ve sancılı bir süreçten geçer. Hem daha uzun ömürlü hem de daha sağlıksız olan bu sivilce türüne müdahale de oldukça zordur.

Deri altı sivilceleri neden olur?

Abur cubur olarak adlandırılan paketli ve içinde trans yağ barındıran ürünleri tüketmek, bu sivilcelerin başlıca nedenlerinden biridir. Beslenme biçiminizin yağ üzerine kurulması ya da fazla besin tüketimi de neden olur. Ayrıca: ergenlik dönemindeki hormonal değişimler, gebelik dönemindeki hormonal değişimler, regl dönemindeki hormonal değişimler ve kullanılan ilaçlar, antrenman sonrasında uzun süre ıslak ya da terli kalmak, ağda sonrasında ağda yapılan bölgenin yeterli derecede temiz tutulmaması da bu deri altı sivilcelerinin nedenleri arasındadır.

Deri altı sivilceleri nasıl geçer?

Deri altı sivilceleri oldukça tehlikeli olabildikleri için, evde uygulanacak bazı öneriler dışında yöntemler denemek ve müdahale etmek uzmanlar tarafından önerilmemektedir. Önerilen yöntemlerden biri günde en az 5 kere buz ile sivilcenin üzerinin kompres edilmesidir.

Doğal bir mucize olan aloe vera, deri altı sivilcelerinde de etkilidir. Bir parça pamuk yardımıyla sorunlu bölgeye sürülen aloe vera, antiseptik özelliği nedeniyle temizleyici özelliktedir.

Diğer bir deri altı sivilcesi temizleyicisi de elma sirkesidir. Elma sirkesi iltihabı kurutucu özelliktedir. Deri altı sivilcelerinde de etkin koruma ve temizleme içerir.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.