Derinlemesine temizlik için 5 etkili ipucu!

Evlerimizde çoğu zaman farkında bile olmadığımız birçok bakteri ve mikrop bizimle birlikte yaşamaktadır. Bu nedenle derinlemesine temizlik oldukça önemlidir. Evini ne kadar temizlese de bazı yerler hala pismiş gibi hisseden temizlik müptelalarına özel olarak derinlemesine temizlik için altın tüyoları sizler için hazırladık.

Derinlemesine temizliğin 5 ipucu!

  1. Mobilyaların üzerinde yer etmiş lekelerden kurtulmak istediğinizi biliyoruz. Özellikle bardak, tabak gibi eşyaların bıraktığı izlerden kurtulmak sandığınız kadar zor değil. Altlık kullanarak engelleyebileceğiniz bu görüntüden kurtulmanın yolu ise diş macunundan geçiyor. Evet yanlış duymadınız! Diş macununu leke olan bölgeye sürün ve elinizle iyice yayın. 30 saniye kadar beklettikten sonra bir bez yardımıyla fazla ovalamadan silin.
  2. Evinizde ufak tefek kazalar mutlaka oluyordur. Özellikle halıya dökülen renkli sıvılar büyük bir kayıp olarak görünebilir. Halıya dökülen kahve lekesini gidermek için ise beyaz sirke ile suyu karıştırın ve leke geçene kadar ovalayın. Kuru havlu ile de duruladığınızda leke kalmadığını göreceksiniz.
  3. Ev temizliğinin en zorlu ve zahmetli kısımlarından biri de perde yıkamak ve ütülemektir. Perdelerin tertemiz olması için ön yıkama yapın ve ardından ikinci yıkamada perdelerinizin arasına 2- 3 küp şeker ya da yıkama bölümüne 1 kaşık toz şeker ile az miktarda karbonat koyun. Şeker, kararmaları önlerken tülleri de parlatacak.
  4. Fırın temizliği kimi zaman zorlu ve zahmetli olabilir. Birçok yemeğinize yardımcı olan fırın, temizlenmesi açısından oldukça zahmetlidir. Bir miktar sirke, biraz ılık su ve biraz da karbonatı bir sprey şişesinde birleştirin ve iyice çalkalayın. Karıştırdığınız karışımı leke ve kirlere yoğunlaşarak püskürtün. Biriken yağ ve yemek artıkları bu solüsyon sayesinde yumuşayacak.
  5. Eski diş fırçalarınızı kesinlikle çöpe atmayın. Diş fırçası detaylı temizlik için oldukça önemli bir araçtır. Mikroplardan arındırmak için kaynar suda durulayın ve elektrikli süpürgenin ulaşamadığı köşelerde, giremediğiniz aralarda kullanın. Özellikle banyoda, musluk köşelerinde ve klozet kenarlarında oldukça işe yarayan bir yöntemdir.
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.