Ekinezya çayının faydaları nelerdir?

Doğadan gelen birçok bitki bildiğimizden çok daha fazla işe yarıyor ve bizlere iyi geliyor. Bu bitkilerin kurutulması ile hazırlanan bitki çayları da en az bitkiler kadar faydalı. Her bitki çayı oldukça büyük faydalar sağlıyor peki “ekinezyanın faydaları nelerdir?”

Ekinezyanın faydaları nelerdir?

Kirpi otu olarak da bilinen ekinezya, papatyagiller familyasına ait bir bitkidir. Eski çağlardan beri ilaç olarak kullanılır. Çay halinde de tüketilebilen ekinezyanın faydaları ise saymakla bitmiyor.

Ekinezya bitkisi, iki dilim taze zencefil, bir kabuk tarçın, bir tatlı kaşığı adaçayı ve bir tatlı kaşığı tıbbi papatya ile karıştırılarak dört su bardağı kaynamış suda bekletilerek de demlenebilir sadece ekinezya bitkisi olarak da demlenebilir. Bu lezzetli çayın faydaları ise sanıldığından fazladır. Bağışıklık sistemini güçlendirir bu nedenle de hasta olma eşiğiniz artar ve kolay hasta olmazsınız. Antiviral ve antimikrobiyal etkisi vardır ve virüslerle mikroplara karşı savaşır. AIDS tedavisinde yardımcı rol oynar ve kronik yorgunluk gibi durumlarda işe yarar. Kas ve eklem ağrılarına da iyi gelir. Migrenin neden olduğu baş ağrısı ile cilt hastalıklarının tedavisinde de kullanılır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.