Eşcinsellik tedavi edilebilir mi? Onarım terapisi nedir?

Eşcinsellik: erkek veya kadın olarak bir insanın libido yönelimi ve doyumu itibariyle yine kendi cinsine sevgi ve cinsel ilişki arzusu ile dönmesidir. Yüzyıllardır hayatın tam ortasında varlığını koruyan ancak normal bir durum olduğu toplum tarafından bir türlü kabullenilmeyen ve kimi zaman utanç verici bir durum olarak değerlendirilen eşcinsellik çok sık üzerine tartışılan bir konudur.

Gay pride flag

Bir tercih değil yönelim olan ve doğuştan gelen eşcinselliğin tedavisi olup olmadığı da merak konusudur. Bu konu ile Türkiye’nin öne çıkan seksoloğu Rayka Kumru şunları söylüyor:

Instagram’da birçok kişiden aldığım “eşcinsellik tedavi edilebilir” diyen psikolog videosu mesajları üzerine birkaç şey yazmak isterim: Cinsel yönelim ya da cinsiyet kimliğini değiştirmek üzere yapılan müdahale, sohbet, sözde terapi ve benzeri durumlara “onarım terapisi” denir. Yani, cinsel yönelim ya da cinsiyet kimliğini “tedavi” edeceğini iddia edenler çocuk ve gençlere psikolojik olarak zarar verme ve hayatlarını tehlikeye atmayı savunan kişilerdir. Psikoloji, tıp, psikiyatri eğitimi almış olmak, etik dışı ve kanıta dayalı olmayan müdahalelerin uygulanmasına alet edilemez. LGBTİ+ çocuklar vardır!

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.