Evde cilt toniği nasıl yapılır? İşte en etkili tonik tarifi!

Cilt bakımının olmazsa olmaz aşamalarından biri de tabii ki cilt toniğidir. Cildinizi temizledikten sonra, gözeneklerde kalan arındırılamamış kir ve kalıntıları çıkararak cildinize nefes aldıran tonikler cildinizin beslenmesini ve sıkılaşmasını sağlar.

Cilt toniği kullanmak, mikroplara ve kirlere karşı savunmasız kalan gözeneklerinizin sıkılaşmasını böylece cildinizin daha sağlıklı kalmasını sağlar. Piyasada cilt tipinize uygun çok sayıda tonik bulabilirsiniz. Ancak bulacağınız tonikler hem oldukça pahalı hem de oldukça zararlı maddeler barındırıyor olacaktır. İçinde bulunan alkol nedeniyle de cildinizi kurutup yıpratır. Bu nedenle evde tonik yapımını öğrenmek sizler için son derece sağlıklı ve kullanışlı olacak.

Evde cilt toniği nasıl yapılır?

Elma sirkesi toniği: 

Elma sirkesi her cilt tipine rahatlıkla uygulanabilir. Ancak çok yoğun asit içerdiği için cildinize asla doğrudan uygulamayın. 1 su bardağı su, 1 yemek kaşığı elma sirkesi ve 8 – 10 damla limonu karıştırın. İstediğinize göre içerisinde lavanta yağı da ekleyebilirsiniz. Hazırladığınız karışımı her kullanımdan önce iyice karıştırıp bir pamuk yardımı ile öncesinde temizlenmiş cildinize sürebilirsiniz.

Kekik toniği: 

Kekik, akneye neden olan bakterileri yok eder. Hem ergenlik hem de yetişkinlik döneminde akneleri hafifletmek ve yok etmek için çayını da içebilirsiniz. 1 su bardağı kaynamış suda 1 tatlı kaşığı dağ kekiği, 1 tatlı kaşığı güvercin ağacı otu ve 3 damla kekik yağını karıştırın. Yine her kullanımdan önce iyice çalkalayın ve temiz bir pamuk ile temiz olan cildinize sürün.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.