Evde Diş Taşı Temizliği Nasıl Yapılır?

Diş taşları; alkol, sigara ya da fazla kafein kullanımı ya da dişlerin yeterince fırçalanmaması nedeniyle diş atıklarının birikmesi gibi nedenlerle diş yüzeyinde oluşan kahverengi lekeler ve birikimlerdir.

Oluşumunun engellenmemesi ya da zamanında temizlenmemesi diş kaybına bile neden olabilen diş taşlarını evde nasıl temizleyeceğimiz ise büyük merak konusudur. “Diş taşları evde nasıl temizlenir?” diyorsanız bu yazı tam size göre!

Evde diş taşı temizliği nasıl yapılır?

  • Karbonatla diş taşı temizliği:

Dişler için en yaygın kullanılan ev içi ürünlerden biri karbonattır. Dişlerin temizlenmesi ve daha beyaz bir görünüm için kullanılan karbonat, diş taşı temizliğinde de kullanılır. Diş fırçanıza bir miktar karbonat ekleyerek damağınıza, yanağınıza ve dilinize değdirmeden fırçalarsanız lekelerin zamanla yok olduğunu göreceksiniz.

  • Limonla diş taşı temizliği:

2 yemek kaşığı ay çekirdeği, 2 yemek kaşığı limon suyu, 1 yemek kaşığı karbonat, yarım kaşık zeytinyağı ve yarım litre suyu 20 dakika kaynatın. Mikserden geçirerek macun haline getirin. Diş fırçasının üzerine bir miktar koyup en az 60 saniye fırçalayın. Günde 2 kez uyguladığınızda farkı göreceksiniz.

  • Ceviz suyu ile diş taşı temizliği:

Antibakteriyel özellikte olan cevizleri kabukları ile kaynatın ve bir kavanoza koyup bekletin ve günde 3 defa diş fırçanızı suya batırarak dişlerinizi fırçalayın.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.