Hamilelikte vajinal akıntı neden olur? Rengine göre akıntı türleri…

Anne karnında büyüme mücadelesi veren minik bebeğinizin basıncı ile artan kan hacmi ve yer çekimi kanununun da etkisiyle oluşan vajinal ve pelvik basınç, birçok anne adayının ortak problemidir. Eğer bu şikayetler, gebeliğinizin ilk 3 ayındaysa vajinal ve pelvik basıncın nedenini doktorunuz belirleyebilir. Bu dönemde yaşanan vajinal akıntıların nedeni ise duruma göre farklılık gösterecektir.

İlk 3 aylık dönemde sık idrara çıkma, karnın davul gibi şişmesi ve kadının daha hamileliğin ilk haftalarında kendisini 4-5 aylık hamileymiş gibi hissetmesi söz konusu olabilir. Kasıklarda ağrı ve adet olacakmış gibi belirtile söz konusu olabilir. Kişiden kişiye değişen bu durumlardan biri olan vajinal akıntılarda bir artış meydana gelebilir. Bu dönemde Vajinal kanama olabilir. Onun dışında dış genital bölgede sivilcelenme söz konusu olabilir. Kıl kökü iltihapları yaşanabilir. Geçirilmiş enfeksiyonlara bağlı olarak siğil tarzı oluşumlar meydana gelebilir.

Hamilelik döneminde kıvam veya kalınlık, sıklık ve miktar açısından değişebilen vajinal akıntılar da önemli bir problemin habercisi olabilir. östrojen hormonunun salgılamasının değişmesi nedeniyle akıntıların birçoğu fizyolojiktir. vajinanın bakterilerden korunma mekanizmasının daha da artmış olmasına bağlı olarak akıntı artabilir. Bu akıntı genel olarak şeffaf, beyaz veya krem renkli olabilir.Beraberinde idrar yaparken yanma veya koku gibi bir şikayet yoktur, kişiyi çok fazla rahatsız etmez. Akıntıların diğer bir nedeni vajinal enfeksiyonlar olabilir. Vajinal enfeksiyonların en sık görülen belirtileri, kötü kokulu akıntı, krem renginden daha fazla olan bir akıntı, çok fazla bir akıntı ve kadını rahatsız eden bir akıntı olmasıdır. Üçüncü bir akıntı türü de suların gelmesidir. İlk 20 haftalık dönemde su pek gelmez ama, eğer bol miktarda bir vajinal akıntı söz konusuysa, o zaman acaba bebeğin suları mı geliyor diye şüphelenmek gerekir. Bu durumu açıklığa kavuşturacak tek şey vajinal muayenedir. O yüzden şüpheli durumlarda akıntının ne olup olmadığını öğrenmek için doktora gitmek gerekir.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.