Hangi Bitki Çayı Ne İşe Yarar?

Doğadan gelen bitki çayları şüphesiz ki sayısız yarara sahip. Ancak her bitki çayının özel olarak şifa olduğu özel durumlar da söz konusu. Hangi bitki çayı ne işe yarar merak ediyorsanız bu yazı tam da size göre! Ancak unutmayın ki fazla bitki çayı tüketimi de vücudunuza iyi gelmeyecek.

  • Rezene çayı

Özellikle mide dostu olan rezene çayı aynı zamanda mide ağrısı sindirime bağlı birçok problemde etkilidir.

  • Mısır Püskülü Çay

En etkili idrar söktürücülerden biridir. Mesane enfeksiyonu ve prostat iltihabında etkili bir ilaçtır. Kalp sağlığını korumasının yanında diyabete bağlı kronik yorgunluğa da iyi gelir. Yüksek tansiyonu da düşürür.

  • Biberiye Çayı

Hazımsızlık ve kabızlık gibi sindirim sorunlarında kullanılan biberiye çayı hafızayı ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Toksinlerin vücuttan atılmasını sağlayan bu çay kan dolaşımını da hızlandırarak zayıflamada etkilidir. Beyin ve kalp gibi önemli organlara oksijen taşınmasını sağlamanın yanı sıra stresi azaltır ve migren ağrılarını hafifletir.

  • Sarımsak Çayı

Kan basıncını yani yüksek tansiyonu düşüren ciddi bir antibiyotiktir. Mikroplarla savaşır ve mantarın, virüsün büyümesini engeller. Başta mesane, prostat, mide , kolon ve göğüs olmak üzere kanseri engellemeye yardımcı olur. Gribe ve soğuk algınlığına karşı korur. Kan şekerini düzenler ve sivilce oluşununu önler. Gıda zehirlenmelerini önleyen sarımsak çayı zayıflamak için de kullanılır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.