Hangi Bitki Çayı Ne İşe Yarar?

Doğadan gelen bitki çayları şüphesiz ki sayısız yarara sahip. Ancak her bitki çayının özel olarak şifa olduğu özel durumlar da söz konusu. Hangi bitki çayı ne işe yarar merak ediyorsanız bu yazı tam da size göre! 

  • Melisa Çayı

Birçok soruna şifa olan Melisa çayının belki de en önemli etkisi güçlü bir yatıştırıcı olması ve uyku sorununa iyi gelmesidir. Uçuk tedavisinde de kullanılan melisa çayı kilo vermeyi kolaylaştırır, cilt problemleri ile savaşır, unutkanlığı önler ve sindirimi de kolaylaştırır.

  • Yeşil Çay

Yeşil çay, özellikle yemeklerden sonra içildiğinde yağ depolamayı engeller. kalbi korur ve kandaki kötü kolesterolü düşürürken iyi kolesterolü de artırır. Vücuttaki kanserli hücreleri de öldüren yeşil çay aynı zamanda yağ yakımını kolaylaştırdığı için zayıflamada da etkilidir.

  • Ekinezya Çayı

Kanserle savaşan ve iyi bir önleyici olan ekinezya çayı aynı zamanda kadınlarda vajinal enfeksiyonu tedavi eder ve enfeksiyon riskini azaltır. Boğaz iltihabını azaltıcı etkisi olan ekinezya sindirim sisteminin düzenli çalışmasını da sağlar.

  • Nane Limon

Nane limon güçlü bir enerji artırıcıdır. Zihnin stresten uzaklaşmasını sağlar. Sinüzitlerin açılmasını da kolaylaştıran nane limon Grip, nezle, soğuk algınlığı gibi durumlarda oldukça etkili olması ile bilinir. Öksürüğü azaltan nane limon alerjik durumlarda da etkilidir. Diş ağrısını gideren ve ağız kokusunu da yok eden bu çay kas ağrılarına da iyi gelir.

  • Papatya Çayı

Papatya çayı güçlü bir sakinleştiricidir ve uyku problemine en iyi gelen bitkisel formüllerden biridir. Adet sancılarına iyi gelen papatya çayı kemik erimesine de iyi gelen bir kanser önleyicidir. Diyabeti önler, iltihabı azaltır ve cilt sağlığında oldukça etkilidir.Saç bakımı ve ağız sağlığında da sıkça kullanılır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.