Hayata karşı duyulan isteksizlikle nasıl başa çıkılır?

Gündelik yaşamın sorunları bizleri olabildiğince zorluyor, bu hepimizin kabul ettiği bir gerçek. Zorlu yaşam koşullarının en büyük getirilerinden biri de artık her 3 kişiden en az 1’inde görebileceğimiz depresyon ya da depresif ruh hali olarak karşımıza çıkıyor.

Depresif ruh hali ise birbirinden farklı etkiler yaratıyor. Kimi zaman çok basit şekillerde kendisini gösterse de kimi zaman gündelik hayatımızı derinden etkileyecek ve rutinimizi bile yerine getiremeyecek kadar kötü hissediyoruz. “Hiçbir şey yapmak istemiyorum, içimden gelmiyor.” “Tüm gün sadece yatakta olmak istiyorum.” “Açlık hissi hissetmiyorum.” “Bunu neden yapmak zorundayım.” “Burada olmak istemiyorum.” “Hiçbir şey umrumda değil.” ve daha nice cümleden en az birini siz de kurduysanız, isteksizlik sizi ele geçirmiş demektir…

İsteksizlikle nasıl başa çıkılır?

Çoğu zaman bir şeyleri yapmak için istememiz gerekir yani istediğimiz şeyleri yapmaya çalışırız genelde. Ancak isteksizlik haline büründüğümüzde durumu tersine çevirmek zorundayız. Sürekli aynı yerde aynı durumda kalmak ya da konfor alanı olarak gördüğünüz yataktan çıkmamak sizi daha da kötü etkileyecek. Bu nedenle bir şeyleri yapmak için istemeyi beklemeden yapmalısınız. Yapmaya başladıkça yapabilitenizi yeniden keşfedip isteğinizi yavaş yavaş geri kazanacaksınız.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.