İş Stresi Nasıl Geçer?

Günümüzün koşulları birçok kişinin istediği ya da sevdiği işi yapmasına engel oluyor. Sevdiği işi yapamayan insanlar da, yaşamlarını idame ettirebilmek için sevmedikleri iş yerlerinde sevmedikleri işi belki de sevmedikleri insanlar arasında yapmak zorunda kalıyor. Bu durum da iş stresi olarak karşımıza çıkıyor. İş stresi nasıl geçer? sorusunun cevabını sizler için hazırladık!

İş stresi nasıl geçer?

İş yaşamında yaşanan stres, gündelik yaşantımızı da oldukça olumsuz yönde etkilemektedir. İş yerinizde herkesin mutluyken sizin mutsuz olduğunuzu hissediyorsanız yanılıyor olabilirsiniz. Belki mutlu sandığınız kişiler de iş stresi yaşıyor ancak bunu bastırıyor olabilir. İş stresini yenmek için kendinizi ifade ederek başlayabilirsiniz. Sizi yoran, üzen, geren herhangi bir durum karşısında sessiz kalmanız uzun vadeli daha büyük sorunları tetikleyebilir. Öfke patlamaları ya da ağlama krizleri olarak karşımıza çıkabilecek olan bu duruma düşmemek için ilk olarak sakin kalmalı ve sağ duyunuzu harekete geçirerek kendinizi ifade edebilirsiniz.

Başarılı olmak ve kendinizi daha iyi hissetmek için doğru zamanda olması gerektiğine inandığınız şeyleri söyleyin, mesela hayır demeyi öğrenin. İnsanları kırmamak için her isteklerine evet dediğiniz insanlar size büyük bir yük olabilir. Bu yük de sizde stresi tetikler ve ruhsal durumunuza zarar verir.

Yapabileceklerinizi ve amaçlarınızı fark edin. Potansiyelinizi görmek ve kendinize B planı oluşturmak üzerinizdeki yükü azaltacaktır. Kendinizi başkaları ya da yaptıkları işlerle kıyaslamak yorucu olabilir. Kendi yeteneklerinizi ve kendinizi keşfetmeye, kendinizin farkında olmaya odaklanın.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.