İştah azaltan besinler hangileri?

Kilo almak birçoğumuz için büyük bir lanet. Diyet ve spor ise kimimiz için çok zor. Ne yapsak da diyete sadık kalamıyoruz diyenlerdenseniz eğer, iştah azaltan besinleri sizler için derledik.

Yumurta : İçeriğindeki kaliteli ve vücutta %100’ü kullanılan örnek protein ve dengeli yağ içeriği ile uzun süre tokluk hissi sağlar.

Süt ürünleri (Süt, yoğurt, peynir, kefir) : İçeriğindeki protein ve orta zincirli yağ asitleri ile uzun süre tokluk hissi sağlar.  Her öğünde süt ürünlerine yer vermeyi ihmal etmeyin!

Çorba :  İçeriğinin büyük kısmı sudan oluşan bu besin, yemek öncesi tüketildiğinde tokluk hissi sağlayarak ve iştahı dengeleyerek yemek tüketimini azaltır. Özellikle de akşam yemeklerinde ve sonrasında iştahını yönetmekte sorun yaşayanlar mutlaka sofralarında çorbaya yer vermeli. Mercimek, ezogelin, yayla, sebze, tarhana, mantar, brokoli, balkabağı bulgur çorbaları tercih edilebilecek en iyi çorbalardan.. Tabii çorbamızın kremasız olmasına dikkat edelim.

Kurubaklagiller  (Mercimek, nohut, kurufasulye, siyah fasulye, iç bakla, barbunya..): İçeriğindeki çözünebilir lifler ve düşük glisemik indeksli sağlıklı karbonhidrat ilekan şekerini dengede tutarak uzun süre tokluk hissi sağlar.

Tam tahıllar  (Tam buğday/tam çavdar ekmekleri, bulgur, yulaf, kinoa, karabuğday, tam buğday makarna, esmer pirinç) : İçeriğindeki sağlıklı lifler, kan şekerinin yavaş yükselip, geç düşmesine sebep olarak uzun süre tokluk hissi sağlar.

Çiğ kuruyemişler (Badem, ceviz, fındık, yer fıstığı, kaju, kabak çekirdeği..) : İçeriğindeki sağlıklı yağlar ve bitkisel protein ile uzun süre tokluk hissi sağlayarak, iştahı dengelemeye yardımcı olurlar.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.