Kadınlarda Vajinal Akıntının Nedenleri ve Türleri!

Çamaşırınızda hafif bir ıslaklık hissederek regl olduğunuzu düşündüğünüz ancak akan şeyin kan olmadığını fark etmişsinizdir daha önce. Bazen beyaz bazen de sarımsı renkte, kremsi ya da sümüksü kıvamda olabilen bu akıntıya vajinal akıntı denir ve tamamen normaldir. Ancak normal olan akıntının dışına çıkan durumlar da tehlike arz edebilir.

Vajinal Akıntının nedenleri!

Bu akıntı çoğu zaman normal ve düzenli bir durumdur. Korkulacak bir şey değildir. Bazı tipleri enfeksiyona işaret edebilir ancak genel olarak akıntı gelmesi sağlıklı bir durumdur. Beslenme düzeninin, biyolojik yapınız, alışkanlığınız harici bir gıda ya da tüketim ürünü kullanmanız gibi birçok nedenden kaynaklanabileceği gibi yalnızca regl öncesi ve sonrasında vajinal kuruluğu önlemek için vücudunuzun salgıladığı bir akıntı da olabilir

Vajinal akıntının rengi neyi anlatır? Türleri nelerdir?

Yumurta akı renginde olan akıntı oldukça normaldir. Herhangi bir dönemde gelebilir. Yumurtlama döneminde, hamilelik döneminde ve cinsel uyarılma esnasında gelmesi sıkça karşılaşılan durumlardır.

Kahverengi ya da kanlı akıntı oldukça normaldir. Adet dönemi sırasında ve hemen bitişinde meydana geliyorsa korkulacak bir şey yoktur. Regl döneminin bir kısmında akıntı yani kan kırmızı yerine kahverengi de gelebilir. İki regl arasındaki dönemde yaşanacak kanlı akıntıya da lekelenme adı verilir. Nadir durumlarda, kahverengi veya kanlı akıntı endometriyal veya servikal kanser belirtisi de olabilir. Bu yüzden yıllık bir pelvik muayene ve Pap smear yaptırmak oldukça önemlidir.

Beyaz akıntı regl başlangıcında ve sonunda oldukça normaldir. Ancak akıntı kaşıntıyla geliyorsa ve süzme peynir kıvamında ya da görünümünde ise bu normal değildir ve mantar enfeksiyonu olma ihtimali vardır.

Sarı ya da yeşil akıntı normal bir durum değildir. Hele de koku ile geliyorsa bir enfeksiyon olma riski çok yüksektir.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.