Kadınları kurtaracak büyülü bir sayı: 6284!

Günümüzün kanayan en büyük yaralarından biri de maalesef kadınlara yönelik şiddet ve erkekler tarafından işlenen kadın cinayetleridir. Bu cinayetleri önlemek için alınabilecek bazı önlemler alınmamasının yanı sıra cinayetlerin ardından yapılan yargılamada da erkeklerin “iyi hal” ya da “ağır tahrik” gibi bahanelerle olması gerekenden daha az bir ceza aldıklarını üzülerek görüyoruz.

Erkekler cinayetlerini “yasak aşk dehşeti”, “platonik aşk cinneti” ya da yalnızca kadında var olduğu varsayılan namus gibi kavramlar üzerinden meşrulaştırmaya çalışırken, erkek egemen toplum da o erkeklere çanak tutmaya devam ediyor.

6284 sayılı kanun kadınları koruyor!

6284 sayılı kanun, “Ailenin korunması ve kadına karşı şiddetin önlenmesine dair kanun” olarak karşımıza çıkıyor. İstanbul Sözleşmesi olarak da bilinen 6284 Sayılı Kanun, kadına yönelik şiddeti önlemek amacıyla 2012 yılında yürürlüğe girdi. Kanun, şiddet kavramını; kişinin, fiziksel, psikolojik, cinsel ya da ekonomik bakımdan zarar görmesiyle veya acı çekmesi ile sonuçlanan yahut sonuçlanması muhtemel hareketleri, tehdit ve baskıyı ya da özgürlüğün keyfi şekilde engellenmesini içeren tutum ve davranış olarak tanımlamıştır.

6284 sayılı Kanun’un sağladığı haklar şöyle sıralanabilir:

1-Sığınak talep etme

2-Şiddet gören ya da tehdit altında olan kadınlar geçici koruma (yakın koruma) talep edebilirler

3- Şiddete uğrayan ya da tehlikede olan kadın; şiddet uygulayanın evden uzaklaştırılmasını, kendisine yaklaşmasının engellenmesini, adresinin gizlenmesini, kimlik ve ilgili diğer bilgilerin değiştirilmesini isteyebilir

4- Şiddet uygulayanın silahını polise teslim etmesini, geçici velayet ve tedbir nafakası, geçici maddi yardım, oturduğu eve aile konutu şerhi konulmasını talep edilebilir

5- Herhangi birinin şiddete maruz kaldığını tanık olursanız 6284 sayılı Kanun’a göre, durumu 155’i arayarak şikayet ya da ihbar da bulunabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.