Karantina günlerinde neler yapabiliriz?

Koronavirüs’ün hakim olduğu ve Türkiye’ye de sıçradığı şu günlerde, imkanı olan vatandaşlar zamanlarını evde geçiriyor ve sosyal izolasyon sağlıyorlar. Ancak aktif hayatı olan ve bir anda ev yaşamına geçen insanlar bu izolasyon süresinde çok da rahat atlatamıyor ve bazı psikolojik sorunlar yaşıyorlar. Karantina günlerinde neler yapabiliriz sorusunun cevabını da sizler için hazırladık!

Karantina günlerinde evde neler yapabiliriz?

Uzun zamandır yapmak isteyip de yapamadığımız birçok şeyi yapmak için imkan tanıyan sosyal izolasyon yani kişisel karantina günlerinde evde neler yapabileceğimiz sorusunun cevabı kişiden kişiye değişiklik gösteriyor.

  • Kitap okuyabilirsiniz!

Evde yapılması en keyifli aktivitelerden biri de kitap okumaktır. Yatağınıza ya da en rahat koltuğunuza geçerek yanınıza alacağınız bir fincan kahve eşliğinde en sevdiğiniz kitabı okumanız oldukça verimli olacaktır. Eğer yeni bir kitap önerisi istiyorsanız tam 724 sayfadan oluşan ve kült eserler listesi arasında yer alan Tutunamayanlar (Oğuz Atay) adlı eseri okuyabilirsiniz. Kim bilir belki de böyle kalın bir kitabı bitirdiğinizde karantinayı da atlatma zamanına denk getirebilirsiniz 🙂

  • Film veya dizi izleyebilirsiniz!

Sizlere görsel ve ruhsal anlamda bir şeyler katacak ya da yalnızca eğlenmenizi sağlayacak olan maddelerden biri de film ya da dizi izlemektir. Hem verimli hem de uzun zaman geçirmenizi sağlayacak bu maddeyi bir kova patlamış mısırla renklendirmek de elinizde. Film önerimiz ise upuzun saatler alan Bollywood sinemasından Rab Ne Bana Di Jodi adlı film. Dizi olarak da One Day at a Time adlı dizi ile keyifli anlar yaşayabilirsiniz.

  • Puzzle yapabilirsiniz!

Puzzle yapmak konsantrasyon isteyen ama bir o kadar da eğlendiren bir eylemdir. Saatlerin nasıl geçtiğini anlamayacağınız bir şeyle uğraşmak isterseniz puzzle size göre!

  • Yeni bir şeyler öğrenin!

Oldukça boş zamana sahipsiniz ve bu boş zamanı değerlendirmek sizin elinizde..  İsterseniz bir bilgisayar programı isterseniz de yeni bir dil öğrenebilirsiniz. YouTube üzerinden de birçok farklı konuda bilgi sahibi olabilirsiniz.

  • Egzersiz ve Meditasyon!

Bu dönem evde kalmak hem zamanın geçmemesi hem de stresli bir dönem olması nedeniyle oldukça zorlu bir dönem. Hem bedenen hem de ruhen kendinizi rahatlatmanız oldukça önemli.  İndireceğiniz egzersiz app’leri ile spor yaparak bedeninizi rahatlatabilir, kilonuzu koruyabilir meditasyon yaparak da ruhunuzu dinlendirebilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.