Karşınızdaki kişiyi ikna etmenin 5 etkili yolu!

Gündelik ilişkilerimizde ya da özel iletişim türlerimizde genelde baskın taraf olmak isteriz. Düşüncelerimiz bizim için değerlidir ve karşı tarafı da düşünce yapımıza göre ikna etmek isteriz. Ancak insanları ikna etmek oldukça zordur ve bazı özel yöntemler kullanmak zorunda kalırız. İşte karşımızdaki kişiyi ikna etmenin yolları!

İnsanları nasıl ikna ederiz?

Eğer etkin iletişim yollarını iyi bilirsek karşımızdaki insan kim olursa olsun insanları olumlu bir şekilde etkileyerek yanımıza çekebilir ve iletişimi kendi lehimize döndürebiliriz.

  • Doğru zamanı bekleyin!

Doğru zaman her zaman için oldukça önemlidir. Doğru zaman ise karşınızdaki insanın zihinsel enerjisinin düşük olduğu andır. Zihni çok yorulan kişi, dinlenen bir kişiye göre daha çabuk ve kolay ikna olur. Beyin daha fazla yorulmak istemediğinde içgüdüsel olarak zırhlarını indirir ve zihin kabule yatkın olur.

  • Yüz yüze görüşün ve beden dilinizi etkin kullanın.

Yapılan araştırmalara göre yüz yüze görüşmeler fikri kabullendirmek için oldukça önemlidir. Ses tonunuz ve kelimelerinizin dışında hareketleriniz, mimikleriniz ve jestleriniz de oldukça önemlidir.

  • Karşınızdakini dozunda öfkelendirin

Karşınızdaki insanı duyguları ile ele geçirip düşüncelerini etkilemenin yöntemlerinden biri de öfkelendirmektir ancak öfkelendirmeyi dozunda yapmalısınız. Kendini daha güçlü hissettirecek kadar öfke yeterlidir. Onu gaza getirin.

  • Karşınızdaki kişiyi değerli hissettirin

Her insan kendini değerli hissetmekten hoşlanır. Ona kendini özel hissettirerek fikirlerinin değerli olduğuna inandırırsanız ikna etmeniz daha kolay olur.

  • Son olarak pozitif ve olumlu olun.

Karşınızdaki ikna etmek istediğiniz kişiye karşı oldukça pozitif yaklaşın. ”Üşengeçliğin seni dibe çeker!” demek yerine ” Üşengeç olmayı bırakırsan çok daha fazlasını başarırsın!” demek gibi… Başarabilirsiniz!

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.