Kasık biti nedir? Nasıl temizlenir? Tedavisi nasıldır?

İnsan kanı ile beslenen ve etkilediği bölgede yoğun kaşıntıya sebep olan bitler, genital bölgede de kendisine yaşam alanı açabilir. Kasık kıllarında yaşayan ve cinsel temas ile yayılan bu kasık bitleri kimi zaman yüz kıllarında da görülebilir. Kasık bitleri genelde vücut ve saç bitinden daha ufak yapıdadır.

Kasık biti nasıl bulaşır?

Yakın temas ile bulaşan bitler genelde cinsel temas yolunu seçerler. Battaniye, havlu, çarşaf gibi ürünlerin ortak kullanımı da kasık bitine sebep olabilir. Yetişkin bitler yumurtalarını kılların yanına koyarlar. Sirke adını alan bu yumurtalar 7- 10 gün sonra kanla beslenmeye başlarlar ve 1 2 gün boyunca beslenmeden de yaşayabilir. Ölü olmadıkça konaklarından düşmeyen bitler pire gibi atlamaz ve klozet ya da mobilyadan bulaşmaz.

Kasık bitinin belirtileri

  • Bulaştıktan 15 gün sonra, anüste ve/veya genital bölgede kaşıntı
  • Düşük ateş
  • Sinir
  • Enerji eksikliği görülmesi
  • Deri üzerinde bazı bölgelerde mavimsi noktalar

Kasık bitinin tedavisi nasıldır?

İlk olarak bir doktora görünmeniz faydalı olacaktır. Ancak herhangi bir sebepten dolayı gidemeyecek durumdaysanız kendinizi, kıyafetlerinizi ve yatağınızı temizleyin. Eğer sirke fark ederseniz cımbız yardımı ile alabilirsiniz. Evinizdeki diğer bireyleri de hijyen konusunda uyarmalısınız. Tüm evi mutlaka temizleyin özellikle banyonuzu dezenfekte edin. Havluları ve kıyafetleri çok yüksek ısıda yıkayın ve yüksek buhar ile ütüleyin.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.