Kendi başınıza medikal kürtaj yapabilirsiniz! Medikal kürtaj nedir?

Kürtaj, rahmin içerisindeki istenmeyen bir gebeliğin sonlandırılması işlemidir. Kürtaj işleminin yasal süresi son adet tarihinden itibaren 10 hafta olarak belirlenmiştir. Son adet tarihi, son adet tarihinin ilk başlangıç günüdür. Hamilelik haftası 10 haftayı geçmiş ise anne ve babanın imzası olsa dahi resmi kurumlarda kürtaj işleminin yapılması söz konusu değildir. Ancak bazı durumlarda, kadın reşit olsa da, onay verse de ve yasal süreç dolmamışsa da kürtaj işlemini yaptırmak sorunlu bir hale bürünebiliyor. Bu gibi durumlar için de alternatif bir yol açıldı.

Daha önce cinsel sağlık alanındaki yazılarımızda görüşlerine yer verdiğimiz başarılı Seksolog Rayka Kumru, yaptığı paylaşımla Medikal kürtaj konusunda bilgi aktardı.

“Eğer 9 haftadan erken gebeliğiniz varsa ve sağlıklıysanız, haplarlakurtaj.org adresinden online konsültasyon talebinde bulunarak kendi başınıza medikal kürtaj yapabilirsiniz. haplarlakurtaj.org adresinden yapacağınız ve doktorların inceleyeceği konsültasyon başvurunuz olumlu sonuçlanır ise medikal kürtaj hapları olan mifepristone ve misoprostol size posta ile ulaştırılacaktır. Medikal kürtaj, nadir de olsa görülebilen komplikasyonlar durumunda acil servise ulaşma imkanınız olduğu takdirde evde güvenle uygulanabilir.”

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.