Kilo Verememe Sorununun Nedeni Ne?

Çağımızın en büyük sorunlarından olan hızlı kilo alımı ve kilo verememe gibi problemler, çok can sıkıcı bir hal alabiliyor. Mucize diyetler ve zayıflama kürleri ile kendisine çözüm arayan insanlar da kimi zaman kilo kaybederken kimi zaman da kilo verememe sorunu ile yüzleşmek zorunda kalıyor. “Kilo verememe sorunu neden yaşanır?” sorusunu sizler için cevapladık.

Neden kilo veremiyorum?

Kilo verme sürecinin en önemli engellerinden biri kahvaltı yapmamaktır. Kahvaltı öğününü atladığımızda birçoğumuz kalori açısından kârlı olduğumuzu düşünsek de kahvaltı yapmamak vücut tarafından bir kırmızı alarm gibi algılanıyor ve yağ yakımını durduruyor. Düzenli kahvaltı yapmak ise araştırmalara göre kilo kaybını hızlandırıyor.

Stres ve uyku düzensizliği de kilo kaybını engelleyen etmenlerin başında gelir. Stres, duygularımızı kötü yönde etkiler ve bu zamanlarda kendimizi kolay ulaşılabilir olan yemeğe yönlendirir. Yemekten haz almak ise kilo kaybını engeller.

Yeterli miktarda su içmemek de kilo vermeyi engeller. Yemeklerden önce içilen bir bardak su hem tokluk hissi yaratacağından daha az yemenizi hem de yediklerinizi daha kolay sindirmenizi sağlar.

Egzersiz yapmamak ya da yanlış egzersiz yapmak da kilo kaybına engeldir. Araştırmalar, aç karna yapılan egzersizin kalori değil kas kaybına neden olduğunu ispatlıyor. Sürekli hareket halinde olduğunu ancak kilo veremediğini söyleyen insanların sorunu da budur.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.