Korona günlerinde kişisel bakım nasıl olmalı?

Çin’de başlayan ve tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs, çok sayıda insanın ölümüne ve daha fazla insanın da salgını taşıyan semptonlar göstermesine neden oluyor. Sosyal izolasyon gereği evde kal çağrısı yapılan şu günlerde “koronavirüs günlerinde kişisel bakım nasıl olmalı?” sorusunu sizler için cevaplıyoruz.

Korona temizliği nasıl yapılmalı?

Koronavirüs karşısında yapılacak temizliğe yaşadığımız yerden başlamalıyız. Eğer bulabiliyorsak hastahanelerde kullanılan dezenfektanlarla, bulamıyorsak da çamaşır suyu ile evi baştan sona temizlemek oldukça önemli. Özellikle de sıkça kullandığımız kapı kolları, banyo gibi alanların temizliğine ekstra önem verilmeli.

Korona karşısında kişisel bakımımıza da oldukça önem vermeliyiz. Evde kalmamız ve temaslardan kaçınmamız gereken şu günlerde öncelikle tırnaklarınızı olabildiğince kısa tutun.

Eğer dışarı çıkmak zorunda kalırsanız plastik eldivenler kullanın ve boğaz kısmından değil ortasından tutarak çıkarın. Kullandığınız maske ve eldivenler tek kullanımlık olsun. Eve geldiğinizde de ellerinizi 20 saniye boyunca antibakteriyel sıvı sabunlarla yıkamayı ihmal etmeyin.

Dışarıdan aldığınız meyve sebzeleri ve ambalajlı ürünlerin ambalajlarını mutlaka yıkayın. Meyvelerinizi ve sebzelerinizi sirkeli suda bekletebilir, ambalajları iyice köpürtebilirsiniz. Ayrıca dışarıdan geldiğinizde kıyafetlerinizi baştan sona çıkarın ve 60 ya da 90 derecede yıkamaya özen gösterin.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.