Korona’nın belirtileri nelerdir?

Geçtiğimiz aralık ayında Çin’de başlayan ve giderek tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs, büyük bir korku ortamı yarattı. Dünya üzerinde binlerce insanın ölümüne neden olan virüs Türkiye’de de 98 kişiye bulaştı ve maalesef ilk can kaybı da yaşandı. Koronavirüs’ün belirtileri de vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Koronavirüsün belirtilerini sizler için derledik.

Koronavirüs belirtileri nelerdir?

Uzmanların kalabalık yerlerde bulunmama ve yakın temasta bulunmama uyarısı yaptığı, bağışıklık sistemini güçlü yutmanın oldukça önemli olduğu bu virüs salgınının belirtileri herkes tarafından merak ediliyor.

Dünya Sağlık Örgütü başta olmak üzere birçok ulusal ve uluslararası sağlık kuruluşu bu konuda bilgilendirmeler yapıyor. İlk belirtiler yüksek ateş ve onu seyreden kuru öksürük olurken vücut yapısına göre belirtiler değişiyor. Diğer belirtilere oranla daha az görülse de boğaz ağrısı da bir diğer belirti olarak kendini gösteriyor. Hastalığın ölümcül olmasının nedenlerinden biri de nefes darlığı yaratması olarak görülüyor. Özellikle solunum yolu sorunları yaşayanlar bu belirtiden daha çok etkileniyor. Virüsün belirtilerinden bir diğeri de yorgunluk olarak baş gösteriyor. Üst solunum yollarına etki eden virüs aynı zamanda baş ağrısı da yapabiliyor. Nadir de olsa görülen diğer belirtiler ise nezle ve ishal.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.