Mart ayı geldi, kediler kızıştı! Kedi kısırlaştırma hakkında bilinmesi gerekenler…

Memeli hayvanların hemen hepsinde bazı cinsel döngüler mevcuttur, bu döngüler dahilinde çiftleşme dönemleri belirlenir. Kediler de bilindiği gibi sadece bir ayda olmasa da en belirgin olarak Mart ayında bu dönemi yoğun yaşarlar. Bu döneminde dişi, en açık tabiriyle, “ateşli”, bilimsel tabiriyle ise “çiftleşmek için istekli” duruma gelir. Hormonların etkisi de bu noktada başlar ve foliküllerin gelişimi sırasında, bu dönemde, östrojen miktarı en üst düzeye çıkar. Vücutta fizyolojik ve gözlenebilir değişimler olur.

Kedilerde kızışma belirtileri nelerdir?

Genellikle kediler ilkbahar ve sonbahar mevsiminde kızgınlık dönemine girerler. Bu kızgınlık dönemi birkaç gün ile birkaç hafta arasında sürer. Mobilyalar, duvarlar, sevdikleri insanlar onların sürtünme yerleri olabilir. Bu dönemde arka ayaklarıyla sürünürler, arka ayakları ile kuyruğunu kaldırarak sık sık çiftleşme durumu sergileyebilir. kızgınlık dönemlerinde yüksek sesle ve sürekli olarak ulumaya benzer sesler çıkarırlar. Kedilere belli etme amaçlarından duvarlara ve mobilyalara kendi güçlü olan idrarlarını püskürtebilirler.

Kızışma döneminde kedilere ne yapılmalı?

Onunla oyun oynayıp enerjisini atmasını sağlayın.
Oyun oynadıktan sonra minik dostunuzu besleyin ve beslenmenin rahatlığı ile uyumasını sağlayın.
Son mama öğününü siz gece yatağa gitmeden hemen önce verip uyku saatini sizinki ile yakın tutun.
Kediniz için rahatlatıcı müzikler açarak onun sakinleşmesini sağlayın. Youtube üzerinde birçok kedi sakinleştirme müziği mevcut.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.