Meditasyon nasıl yapılır?

Meditasyon yaparak zihninize odaklanabilir, onu anlayabilir, yüksek bir farkındalık derecesine ve iç huzura kavuşabilirsiniz. Meditasyon yapmak bu kadar faydalı iken birçoğumuz yapmaya zaman ayırmıyoruz ve kendimizi keşfetmekten uzak kalıyoruz.

Meditasyon nasıl yapılır?

Nörologların yaptığı açıklamaya göre: düzenli yapılan meditasyon beyni ve duyguları kontrol etmeyi, konsantrasyonu artırmayı, stres düzeyini azaltmayı ve çevreyle bağ kurmayı sağlar. Dinginlik ve huzura ulaşabileceğiniz meditasyon nasıl yapılır sorusu ise yazımızda..

Meditasyon yapmaya hazırlanın!

Meditasyon yapmaya başlarken öncelikle ortamı ona uygun olarak ayarlamalısınız. Meditasyon yapacağınız ortam tamamen sessiz olmalı. Televizyon ya da telefon gibi konsantrasyon dağıtıcı tüm etmenlerden uzak kalmanız oldukça önemli. Sevdiğiniz bir kokuyla hazırlanan bir mum ya da tütsü yakıp ortamı da temizleyebilirsiniz.

Üzerinize içinde rahat hissettiğiniz kıyafetlerinizi giyin ve yere ya da bir spor matının üzerine oturun. İlk olarak esneme hareketleri ile başlayın.  Herhangi bir gerginliği gevşetmek oldukça önemli. Bu gevşeme hem zihninizi hem bedeninizi rahatlatacak. Sürekli bilgisayar başında oturanlar için boyun, omuz ve sırt kısımlarını gevşetmek, özellikle de iç bacak kısımlarına odaklanmak oldukça önemli. Ancak esnerken de dikkatli olmalı ve bir anda yüksek doz yapmamalısın.

Bir minderin, meditasyon sandalyesinin ya da sandalyenin üzerine oturduktan sonra bağdaş kurun. Ancak leğen kemiğin, omurganı “oturma kemiklerinin” üzerine ortalayacak kadar ileriye doğru gelmelidir. Öncelikle sırtına odaklan. Gövdenin, başının ve boynunun ağırlığını desteklemek için alttan başlayarak omurgandaki her omurun diğer omurla dengede olduğunu düşün. Nerende bir gerilme hissedersen orana odaklan ve gevşet. En önemli şey senin kendini rahatlamış hissetmen. Ellerini kucağına koy ve avuç içlerin yukarıya dönük olsun ve sağ elin sol elinin üzerinde olmalı. Ve son olarak gözlerini kapatarak nefesini takip et. Sadece nefesine odaklan.

Mantra meditasyonu, zihnini susturup derin bir evreye geçene kadar sürekli olarak bir şeyi tekrar ettiğin bir meditasyon türüdür. Örneğin “Om” kelimesi bir mantradır. Derin bir farkındalık ve bilinç seviyesine geçtiğinde mantrayı tekrarlamaya devam etmene gerek yoktur.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.