Menopoz döneminde neler yenmeli?

Araştırmacılar, menopoz dönemindeki kadınlarda bazı özel besin ögeleri ihtiyacına dikkat çekmekle birlikte, genelde;

Sebzeler, meyveler, tam tahıllar ve kalsiyumdan zengin,

Enerji, kafein ve yağdan fakir bir beslenmenin gerekliliğini kabul etmektedirler.

Menopoz dönemde özellikle neler yapmalıyız?

Menopoz dönemine yatırım için, her yaş döneminde yeterli kalsiyum tüketilmelisiniz.
Bu dönemde düzenli olarak günde 3-4 porsiyon kalsiyumlu besin tüketimi önemli. Kalsiyum için en iyi kaynak süt ve süt ürünleridir. Sütün dışında, özellikle yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller ve pekmez kalsiyumdan zengin besinler.

D vitamini ihtiyacınızı karşılayın. Güneş ışınlarından uygun şekilde ve düzenli olarak yararlanılmalı, kış günlerinde öğle vakitleri, yaz aylarında ise kuşluk ve ikindi vakitlerinde güneşlenmelisiniz.

İçme ve kullanma sularınızın florid içeriğinin, litrede 0.7-1.2 mg düzeyinde olması kemik ve diş sağlığı açısından önemli, buna dikkat edin.

Posa tüketiminiz düşükse, artırın. Hem bağırsak faaliyetlerinin yavaşlamaması için, hem de yüksek kolesterol ve kan yağlarına karşı savaşması için, günlük ortalama 25-30 gram posa tüketimi öneriyoruz

Düzenli fiziksel aktivitede bulunun. Fiziksel aktivite gençlikte kemik kütlesini arttırır, yaşlılıkta ise kemik kaybını önler. Her gün en az 30 dakika yürüyüş öneriliyor.

Menopoz döneminde neler yapılmamalı?

Sigara içmeyin. Sigara kan kortizon düzeyini artırarak D vitamini kullanımını azaltır. Aynı şekilde kandaki C vitamini düzeyini ve serum östrojen düzeyini de düşürür.
Alkolden olabildiğince sakının. Alkol, kemik oluşum hücrelerini harap eder ve kalsiyum emilimini bozar.
Yemeklere aşırı tuz eklemekten ve tuzlanmış besinleri aşırı tüketmekten sakının. Çünkü aşırı tuz, idrarla kalsiyum atımını arttırır.
Aşırı kafein tüketilmeyin. Kafein içeren içeceklerin sık tüketiminden kaçınının. Çünkü kafein kalsiyum atımını artırır.
Aşırı incelikten kaçının. Beden Kütle indeksiniz 25 kg/m2’nin altına inmemelidir.Çünkü menopozdan sonra vücut, yağ dokusundaki östrojenden de yararlanmaktadır.
Aşırı protein tüketiminden kaçının. Çünkü yüksek proteinli diyet idrarla kalsiyum atımını arttırır ve osteoporozis (kemik erimesi) için önemli bir risk faktörüdür.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.