Mevsim geçişlerine dikkat! Neler yapılmalı?

Mevsim geçişleri ile birlikte türlü rahatsızlıklar da kendisini göstermeye başlıyor. Havadaki ısının değişimi bedeninizi sandığınızdan daha fazla etkiliyor. Üstelik yalnızca bedeniniz değil psikolojiniz de etkileniyor. Mevsim geçişlerinde neler yapılması gerektiğine gelin yakından bakalım.

Mevsim geçişi hastalıklarının belirtileri nelerdir?

Mevsim geçişi rahatsızlıklarının başlıca belirtileri halsizlik, uykusuzluk ve sürekli kemik ve eklem ağrıları ile uyanmaktır. Havadaki ani ısı değişimleri vücut ısısını da değiştirir ve bağışıklık sisteminin zayıf olduğu insanlarda hastalık oranı artar. Yaşam kalitesini düşüren ve ruhsal olarak da olumsuz etkileyen bu dönemde, kuluçka dönemi biten virüsler de aktifleşir. Hava değişimi nedeniyle beslenme, giyim ve yaşam tarzı değişirken, vücut da bu sürece uyum sağlamaya çalışır ancak hemen adapte olmakta zorlanır.

Gözlerde şişlik ve sulanma, boğazda hırıltı ve kaşıntı, sabah uyanmakta zorluk çekme ve vücut ağrıları, göğüs bölgesinde ağrı ve uyuşma, iştah problemi, geceleri bastıran hızlı terleme ya da ani düşme, mide bulantısı ya da baş ağrısı, mevsim değişiklikleri hastalıklarının baş belirtileridir.

Mevsim geçişlerinde neler yapılmalı?

Bağışıklık sistemini güçlendirecek, özellikle A, C ve E vitaminlerini içeren besinler bolca tüketilmeli. Günde en az 5 porsiyon yeşil sebze tüketilmeli ve magnezyum içerek besinler ara öğünlerin vazgeçilmezi olmalı.

Çok kalın ya da çok ince giysiler tercih edilmemeli. Vücut ısısı ve gün içindeki potansiyel hareketliliğe uygun giysiler seçilmeli.

Mevsim geçişlerinde bol su tüketilmeli. Günde en az 2 buçuk litre su içilmeli ve bu su terleme esnasında asla soğuk alınmamalı.

Yediğimiz şeylere ve kalitesine dikkat ederken öğünler de atlamadan yapılmalı, en az iki defa meyve yenmeli.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.