Regl dönemlerinin tatlı krizleri nasıl önlenir?

Normal şartlarda tatlı ihtiyacını çok fazla hissetmeseniz de regl dönemlerinde bu ihtiyacı hunharca hissedebilirsiniz. Bu dönemde kadınlar daha sinirli olur ve iştahları artar. Bunun nedeni, regli öncesi azalan östrojen seviyesidir…

Östrojen mutluluk hormonları olan seratonin ve endorfinin salgılanmasını sağlayarak kadınlarda doğal antidepresan rolü oynar. Regl öncesi östrojen azalması ile de mutluluk duygunuz azalır. Bu dönemde tükettiğiniz tatlılar ise karın ve basen bölgesinde yağ birikmesine neden olur. Kilo artışı ile daha dengesiz bir bünyeye sahip olursunuz. Regl öncesinde PMS dediğimiz dönemde beslenmenize dikkat ederek tatlı krizlerini önleyebilir ya da işlenmiş ve bol zararlı tatlıların yerine ikame ürünler kullanabilirsiniz.

PKOS hastalığı olan kadınların birçoğunda insülin direnci de görüldüğü için karın bölgesinde yağlanma ve kilo artışı da görülebilmektedir. Bu durumda ise doktorunuzun verdiği tedavi planınızı uygulamalısınız. Dengeli ve düzenli beslenmek besin değeri eksikliklerinizi ortadan kaldırırken bu eksikliklerin getireceği depresyon, halsizlik, isteksizlik gibi problemleri de ortadan kaldırır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.