Regle döneminde iştah neden açılır?

İşte o hemen her kadının muzdarip olduğu konu! Birçoğumuz adet dönemimizin öncesinde veya sırasında doymayan bir iştaha sahip oluyoruz. Zaten bir adet ödemiyle karşı karşıya olduğumuz bu dönemde bir de fazla yemek, ağırlık kontrolümüzün kaybına sebep oluyor. Buna ne mi sebep oluyor?

Regle döneminde iştah neden açılır?

Hormonal değişiklikler ve bu dönemde yumurtayı dışarı atmak için gereken enerjinin artması. Üzerine bir de duygusal durum sonucu duygusal yeme de eklenince; başa çıkabilmek oldukça zorlaşıyor.

Peki ne yapmalı?

Kabullen!
Bu durum hemen hemen herkesin başına geliyor ve hem fizyolojik hem psikolojik nedenleri var. Her ay bu durumla karşılaşacağını kabullen ve gardını almaya hazır ol.
Kendini zorlama!
Kendini tamamen kısıtlamaya kalkışırsan, sonunda pes edip, çok daha büyük bir iştah kontrolü kaybıyla karşılaşabilirsin. Kendine miktarları abartmadan, günlük küçük ödüller ver.
Düzenli öğünler yap!
Günde 3 ana öğün, 3-4 tane de ara öğün yaparak aç kalmana ve içindeki canavarın uyanmasına engel ol.
Tam tahıllardan yardım al!
Hem tatmin edici hem de daha uzun süreli bir tokluk sağlayacak olan tam tahıllara her öğününde yer vermen, içindeki açlık canavarının uyanmasını engelleyecek.
Süt ürünlerinden destek al!
Bu dönemde vücudun en çok da magnezyum aşeriyor aslında. Magnezyum eksikliği ise başta kas kramplarına neden oluyor. Magnezyum ve kalsiyumun en iyi kaynaklarından olan peynir, süt, yoğurt ürünleriyle hem iştahını dengele, hem de vücudundan mineral kaybına engel olarak kaslarını gevşet!
Bitter çikolata ye!
Hem bu dönemde yaşadığın tatlı aşermelerinle başa çıkacak, hem yüksek antioksidan içeriğiyle hücrelerini koruyacak, hem de magnezyum içeriğiyle regl dönemi magnezyum kaybını azaltacak harika formül! Günde 1-2 porsiyonu (20-40 g) geçmemeye dikkat et!
Badem ve cevizi mutlaka tüket!
Yine süt ürünleri gibi, bu kuruyemişler de magnezyum kaynağı. Ara öğünlerine ekleyeceğin bu yemişler, hem uzun süre tok kalmana, hem de magnezyum ihtiyacını gidermene yardımcı olacak.
Proteini unutma!
Proteinin tok tutucu ve metabolizma hızlandırmaya yardımcı etkisinin yanı sıra, hücre yapım ve onarım etkisi de var, unutma.
Bitki çayları iç!
Şekersiz tükettiğin bitki çayları, hem ödem atımına, hem ağrının hafiflemesine, hem de iştah kontrolüne yardımcı olacak.
Hafif düzeyde spor yap!
Egzersiz yapmak, mutluluk hormonu serotonin artışını ve kan şekerini dengeleyerek iştah kontrolünü sağlar. Hem de kendini daha iyi hissetmene sebep olur. Önce 45-60 dakikayı geçmeyecek bir spor, sonrasında ise ılık bir duşun iştahını ne kadar dengeleyeceğine inanamazsın. Tabii ki bunu aç karnına yapmamak şartıyla!

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.