Sağlıklı bir cilde sahip olmanın yolları!

Kadın erkek, genç yaşlı demeden hepimiz sağlıklı bir cilde sahip olmak isteriz. Ancak bu sanıldığı kadar kolay değildir. Kimi zaman genetik nedenlerle bazı insanlar pürüzsüz ve sağlıklı bir cilde sahip olsa da bazılarımız o kadar şanslı değilizdir. Ancak yine de sağlıklı bir cilde sahip olmak için bizim de yapabileceğimiz bazı şeyler mümkün.

Sağlıklı bir cilde sahip olmanın yolları!

Cilt hücreleri, ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri alamadığında istenen görüntüden uzaklaşabiliyor. Stresli bir yaşamdan uzaklaşma, güneşten yeterince yararlanma ve doğru bir beslenme düzeni ile cildin yaşlanma süreci yavaşlatılabilir.

Dengeli beslenme:

Sağlıklı bir cilt yapısı için gerekli olan aminoasitler, vitaminler ve mineraller ancak doğru beslenme ile sağlanır. Eğer kişi doğru ve dengeli beslenemiyorsa; ciltte solgunluk, kuruluk ya da lekeler meydana gelebilir bu nedenle sağlıklı ve dengeli beslenmek oldukça önemlidir.

Yeterli yağ ve su alımı:

Yeterli su tüketimi oldukça önemlidir. Aksi halde cilt kurur ve canlılığını kaybeder. Esansiyel yağ asitlerinin eksik alımı ise cildin kuruyarak erken yaşlanmasına neden olur. Hayvansal yağlar ve margarin gibi katı yağların tüketimi dolaşım problemine yol açarak cildin doğal rengini kaybetmesini ve sağlıksız durmasını sağlar.

Şeker elastikiyeti öldürür: 

Glikoz vücudun ana yakıt kaynağı olarak kullandığı şekerdir. Tüketilince şekere dönüşen işlenmiş gıdalar düzgün sindirilmezse cildin kolajen ve elastin liflerine bağlanabilir. Şekerin yaşlandırıcı etkisi özellikle ciltte kolajenin azalma eğiliminin görüldüğü 35 yaştan sonra başlar.

Kızartma ve kavrulmuş besinler cildi yaşlandırır:

Serbest radikaller vücuttaki reaksiyonlarda meydana gelen zararlı moleküllerdir. Vücut zararlı molekülleri etkisiz hale getirerek kendisini korur. Serbest radikaller; stres, sigara, alkol, fazla kafein tüketimi, kızartılmış ve kavrulmuş besinler nedeniyle daha da çok üretilir.

Alkol, kafein ve nikotini en aza indirin:

Cildinizi yoran maddelerin arasında alkol, kafein ve nikotinin yeri oldukça fazladır. Cildinizi korumak için bu 3’lüden uzak durmalısınız.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.