Selülit nasıl geçer? En etkili yöntemler…

En çok kadınlarda görülen ve özellikle kilolu bölgelerde rastlanan portakal kabuğu görünümüne selülit denir. Pürüzsüz bir vücudun baş düşmanı olan selülit, kadınların baş düşmanlarından biridir. Selülit neden olur? Selülit nasıl geçer? Tüm bu soruların cevabı yazımızda!

Selülit neden olur?

Daha çok yaşlılarda ve fazla kilolu kişilerde ortaya çıkan selülit, özellikle bacaklarda, karın bölgesinde, kollar ve kalçada çıkar. Deri altında rastgele biriken yağlar nedeni ile de portakal kabuğu gibi görülür.

Türk mutfağının vazgeçilmez gıdalarından olan kızartmalar, selülite sebep olan son derece zararlı gıdalardır. Sağlık açısından da zararlı olan kızartmalar yerine haşlama ya da buharda pişirme yolu ile hazırlanan gıdalar tüketilmelidir.

Çikolatalar, kurabiyeler ve şerbet içeren tatlılar selülite en büyük dostlardandır. Çünkü işlenen şeker kan şekerini yükseltiyor ve yağ depolanmasına neden oluyor.

Aşırı tuz tüketimi de selülit oluşmasının bir diğer nedenidir.

Yağlar, sağlıklı vücut açısından oldukça önem taşır ancak yağ katı olmamalıdır. Mümkün olduğunda doymamış yağlar, zeytinyağı, bitkisel yağlar kullanılmalıdır.

Selülit nasıl geçer?

Öncelikle selülit bir sağlık sorunu değildir. Sağlıksız beslenme ve sporsuz bir hayatın yalnızca dışa vurumudur. Tedavisinde liposuction ve lazer tedavisi uygulatabilirsiniz. Daha uzun vadede de olsa kendi uygulayacağınız yöntemlerle selülitten kurtulmak da mümkün.

Sigara ve alkolü bırakmak, cildi sıkılaştırıcı maskeler yapmak, her banyo sırasında mutlaka kese yapmak, at kılı fırçası ile vücudunuza masaj yaparak gözenekleri açmak, biberiye yağı, portakal yağı ve hindistan cevizi yapı kullanarak masaj yapmak, selülitli bölgeyi çalıştıracak egzersiz yapmak gibi alışkanlıklarla selülitleri en aza indirmek mümkün.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.