Selülitlerle Savaşmanın 5 Yolu!

Kimi zaman kilo alımı ile kimi zaman da genetik olarak sahip olabildiğimiz ve östrojen seviyelerinin fazla olması nedeniyle kadınlarda daha çok görülen selülitler birçok kişinin ortak düşmanı. Toplumun zayıf olarak adlettiği kilodaki bireylerde dahi görülebilen selülitlerle savaşmak ise mümkün!

  • Şekerden uzak durun!

Şeker ve şeker içeren gıdalar sağlık açısından zararlıdır. Selülitle mücadele etmek için de şekerden uzak durmakla işe başlayabilirsiniz. En kötüsü olan kola, gazoz, maden suları ve şuruplu içecekler ile sıvı şekerliler ve krema kıvamlı çikolatalara karşı bir detoksa girilmesi bu savaşın ilk adımı olacaktır.

  • Beyaz un ve beyaz pirinç mi? Asla!

Selülitlerin diğer bir dostu ise beyaz un ve beyaz pirinçtir. Poğaça, pasta, beyaz ekmek gibi yiyeceklerden mümkün olduğunda uzak durulmalı ve bunların yerine tam tahıllı, çavdarlı ekmekler, yulaf, bulgur, baklagiller gibi şeyler koyulmalı.

  • Kızartmalara hayır!

Vücudunuzun diğer bir düşmanı da kızartmalar ve çok yağlı yiyeceklerdir. Etleri ve sebzeleri kızartma olarak değil haşlama olarak tüketmeye gayret göstermenin yaında yağ ihtiyacını da çiğ badem, ceviz, fındık gibi sağlıklı yağlarla almaya çalışmak çok daha sağlıklı.

  • Alkolden uzak durun!

Alkolün vücudumuza olumsuz etkilerinden biri de selülit oluşumudur. Alkol tüketimini en azından minimuma indirmek ise sizde fark yaratacak.

  • Egzersizleri es geçmeyin!

Selülitlerin en yoğun olduğu bölgeler olan üst bacak ve kalça için sıkılaştırıcı egzersizler yapmak oldukça önemli. Tempolu yürüyüş ve yüzme gibi kardiyo egzersizleri ile pilates ve yoga gibi sıkılaştırıcı egzersizleri kombinleyerek düzenli devam ettiğinizde farkı göreceksiniz.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.