Selülitlerle savaşta 7 önemli adım!

Yazın en büyük düşmanı selülitler! Peki kurtulmak için ne yapmalı? Hadi başlıyoruz!

1⃣ Selülitin en büyük dostu; şeker
Esmeri, beyazı, balı, pekmezi hiç farketmez. Fazlası bacaklardaki yağ miktarını artırıp, dolaşımı azaltarak selülite neden oluyor. Şeker grubunda en kötüsü ise kola, gazoz, meyve suyu, şuruplu içecekler gibi sıvı şekerliler veya krema kıvamlı sürülebilir çikolatalar. Biran önce şeker ve şeker içeren yiyeceklerin detoksuna gir ve bunları sıfıra veya minimuma indir.
Meyve tüketimi önemli ama o da günde 2-3 porsiyonu geçmesin.

2⃣ Düşmanımızın ikinci dostu ise beyaz un ve beyaz pirinç!
Beyaz ekmek, poğaça, pasta vs beyaz unlu yiyecekleri hayatından çıkar ve yerine sağlıklı karbonhidratları koy. Tam çavdar, tam buğday gibi tam tahıllı ekmekler, yulaf, bulgur, karabuğday, kinoa, kurubaklagiller gibi..

3⃣ Üçüncü zararlı dost ise kızartmalar ve aşırı yağlı yiyecekler.
Sebzeleri ve etleri kızartılmış olarak değil; ızgara, fırında veya haşlama olarak tercih et!
4⃣ Alkolün etkisini unutma!
Bu da yine sıfıra veya minimuma indirmek gereken düşmanlarımızdan maalesef. Haftada bir kez 2 kadeh şarapla sınırlamaya ne dersin?
5⃣ Çalıştır!
Selülitin en çok görüldüğü bölgelerde olan üst bacak ve kalça bölgesini sıkılaştıracak egzersizlere yönel! Pilates-yoga gibi sıkılaştırıcı egzersizler ile tempolu yürüyüş-yüzme gibi kardiyo egzersizleri kombinleyip, düzenli olarak devam ettiğinde inanılmaz sonuçlar alacaksın!
6⃣ Kahve efsanesine inanma!
Kafeinin gücüne inan! Kahve selülite sebep olmuyor! Kahvelerin içindeki krema, şeker, şuruplar ve kahve beyazlatıcılar selülite neden oluyor. Türk kahvesi ile sade veya az sütlü filtre kahveyi sev. Türk kahvesinin telvesini de boşa harcama, haftada 1-2 kez selülit peelingini bununla yap!
7⃣ Dolaşımı artır!
Selülit aslında bir dolaşım problemi. Yağ oranının artması ile, o bölgedeki kan dolaşımı hızı ve kalitesi bozuluyor. Bunu düzeltmek için düzenli olarak kese, kuru fırça, peeling ve selülit masajlarından destek al. Düzenli kullanımında hızlanmış dolaşım, harika sonuçlar.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.