Şiddetli kaşıntı nasıl geçer?

Kimi zaman strese bağlı kimi zaman da alerjik olarak ortaya çıkabilen şiddetli kaşıntı nasıl geçer? sorusunun cevabı haberimizde..

Şiddetli Kaşıntı Nasıl Geçer?

Kaşıntınız için çözüm yolu bulmadan önce kaşıntınıza neyin neden olduğunu bulmak çok daha sağlıklı olacaktır. Herhangi bir şeye (yiyecek, içecek, kumaş vs.) alerjiniz olması durumunda ilk iş olarak doktorunuza başvurmalı ve doktorunuzun vereceği alerji ilaçlarını düzenli kullanmalısınız. Ayrıca alerjiniz olan şeylerden uzak durmanız da oldukça önemli.

Eğer kaşıntınız herhangi bir alerjene bağlı değilse bu kez de nedenini bulmak size geçiyor. Stresli bir dönemden geçiyorsanız eğer kaşıntınız strese bağlı olabilir bir diğer neden de çok sıcak su ile yıkanmak olarak görülüyor.

Stres kaşıntısı nasıl geçer?

Strese bağlı olarak ortaya çıkan deri hastalıklarından biri de stres ekzemasıdır. Kaşıdığınız bölgede kızarıklık, kepeklenme, deride kalınlaşma, kabuklu yaralar vb. şeyler oluşuyorsa bu ekzemadır. Eğer ilerlerse o bölgede zamanla ağrı, açık yaralar, sulantı gibi faktörler ortaya çıkabilir.

Kaşıntınız cilt yüzeyinde kızarıklar bırakıyorsa kurdeşen adı verilen ürtiker hastalığının göstergesi olabilir. Kaşıntıya ek olarak halsizlik hissediyorsanız: hipotiroid şüphesi vardır. Kaşıntıya ek olarak cilt renginde değişiklik, gözde sararma ve idrarda koyulaşma varsa bu da karaciğer hastalıklarının belirtisi olabilir. Ancak kaşıntınız hangi diğer belirtilerle beraber geliyor olursa olsun net teşhis için sağlık taraması yapılması ve doktor kontrolünde uygun bir ilaç tedavisi ile kontrol altına alınması gerekmektedir. Bu nedenle lütfen doktorunuza danışmadan herhangi bir ürün kullanmayınız.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.