Susuzluğun İnsan Vücuduna 5 Etkisi!

Su yaşamın en vazgeçilmez kaynağıdır demek mümkün. Eksikliği ise birçok hastalığın ve problemin başlıca nedeni olarak görülüyor. Düzenli su tüketmeyen bünyelerde ne gibi sorunlar yaşanıyor? Gelin hep birlikte bakalım..

  • Böbreklerinize dikkat!

Siz de susamadan su içemeyenlerden ya da susadığında da su içmekte zorlanan biriyseniz bu bilgiler tam da size göre. Yaklaşık %60’ı su olan vücudumuzun en büyük ihtiyacı su olduğu halde çoğu zaman en çok da suyu eksik ediyoruz. Bu eksiklikler de birçok hastalığın nedeni oluyor. Böbrek taşı oluşuma zemin hazırlaması ise bu rahatsızlıklardan yalnızca biri. Çünkü böbrekler atıkları kan dolaşımından filtrasyonu ve idra yoluyla atımı için suya ihtiyaç duyuyor. Üreler, kreatin, ürik asit gibi atık maddeler de su olmadan atılamayacağı için idrar yolu iltihapları ve böbrek taşları oluşuyor. Aman dikkat!

  • Cilt bakımında su çok önemli!

Vücudunuzdaki suyun yetersiz olması, cildinizi de olumsuz etkiliyor. %30’u su olan cildimiz nemi korumak ve hücrelere gerekli besini vermek için suya ihtiyaç duyuyor. Esnekliği artıran ve cilt dokusunu yenileyen de yine su. Kırışıklıklar ve ince çizgiler de yine su içmeyen bünyelerde sıkça görülüyor.

  • Eklem ağrılarının nedeni susuzluk!

Yüzde 80 oranında su içeren eklemler ve kıkırdak için de su hayati önem taşıyor. Kıkırdaklarınızın daha iyi iş görmesi ve iyi yağlanan omurga çok daha kolay hareket etmenizi sağlayacaktır. Bunu sağlayansa yine yeterli su tüketimi.

  • Su eksikliği sindirim sorunları ile de dost!

Bağırsaklarınızın düzgün çalışmasının da formülü sudan geçiyor. Kabızlık ve daha nice sindirim sorunu yaşamamak için su tüketimine özen göstermek faydalı olacaktır. Mide ekşimelerinin nedenini arıyorsanız o da susuzluktan bizden demesi.

  • Astım ve alerjilere karşı koruma sağlar!

Su tüketimi az olduğunda: hava yolları su kaybını en aza indirgemek için vücut tarafından kısıtlanıyor. Bu durum da potansiyel astım ve alerjileri daha da kötü hale getiriyor. Yükseka ateş ve ishal gibi durumlarda da su tüketimi önemli.

 

Kaynak: Acıbadem Hayat

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.