Ter kokusu neden olur? Nasıl önlenir?

Ter, vücutta biriken zararlı toksinlerin sıvı yardımı ile gözeneklerden atılmasına denir. Her ne kadar gündelik hayatımızı olumsuz etkileyebilen bir şey olsa da terlemek, metabolizma hızımızın olması gereken seyrinde olduğunun da bir işaretidir. Genellikle stres anında ya da hareket halinde iken yaşanan terleme, sağlıksız beslenen ve/veya temizliğine dikkat etmeyen kişilerde kötü koku olarak ortaya çıkar.

Ter kokusu nasıl önlenir?

Vücutta en çok terleyen bölge koltuk altıdır. Sirke ise koltuk altınızın pH dengesini düzenler ve bakteri oluşumunu engeller. Ped pamukla banyodan sonra koltuk altınıza süreceğiniz sirke ter kokusunu önleyecektir.

Ter kokusuna karşı kullanabileceğiniz bir diğer ürün de bebek pudrasıdır. Pudra, emici yapısı sayesinde nemli ortamdaki sıvıyı azaltır ve bakterilerin oluşma ihtimalini azaltır. Sıcak havalarda yaşanan pişik sorununa da iyi gelir. Vücudunuzu temizledikten sonra terlemenin en yoğun olduğu bölgeye pudrayı uygulayabilirsiniz.

Hem bakteri hem de kokunun oluşumunu engelleyen bir diğer ürün de kabartma tozu ve limon karışımıdır. Banyodan önce kabartma tozu ve limon suyunu karıştırın ve karışımı koltuk altınıza uygulayın 10 dakika bekletin ardından da bölgeyi güzelce yıkayın.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.