Tesettür Giyim Hakkında 13 Klişe Soru

Biliyorsunuz ki birçok kişi kapandığı zaman o kişilere sorulan bazı sorular vardır ve artık klişe olmuştur. Hep bu soruları duymaktan bıkan tesettürlü bayanlara sorulan 13 klişe soruya bakalım.

1- Ailen kapanmak için sana baskı mı yaptı?

Bu klişe soruların en babasıdır. Çünkü kapanan birine sıklıkla ve hep sorulan sorulardan biridir. Muhafazakâr bir ailede doğan ve yetişen bir bayan örtüye samimi bakar ve yeri zamanı geldiğinde hiçbir zorlama olmadan kendi isteğiyle örtünebilir. Tabi bazı ailelerde baskı ile örtünme zorunluluğu da olabiliyor. Buna mecbur bırakılan çoğu kişi zamanla ailesinden ve taktığı örtüden vazgeçiyor zaten. İbadet kişisel bir özgürlük ve sorumluluktur. Tamamen kişinin hür iradesine bırakılmalıdır.

2- Evlendikten sonra mı örtünme kararı aldın?

Klişe olan bir baba soru daha. Genelde evlendikten sonra örtünmeyi seçen birçok bayan vardır. Fakat tanımadığınız birine direk neden böyle bir soru sorarsınız oda tuhaf bir durumdur.

3- İğne kullanmak kafanı acıtmıyor mu, korkmuyor musun başına batmasından?

Bu oldukça ilginç bir sorudur aslında bir o kadar da komik. Örtü kaymasın diye kullanılan o iğne direk boneye iliştirilir. Nasıl bir mantıktır ki direk deriye saplandığını düşünenler var. Korkunç! Hele de kendi insanımız soruyorsa daha da korkunç.

4- Başörtüsü ile nasıl yıkanabiliyorsun?

Buna yazacak bir şey bulamadım. Bu kadar yersiz bir klişe mi olur yahu. Bu soruyu sorana selam! Biraz daha geliştir kendini güzel insan.

5- Bu sıcakta terlemiyor musun?

Yaz aylarının değişmez en klişe sorusu. İnsan vücudu sıcaklarda terleme yapar, her canlıda olduğu gibi. Eşit derecede terliyor herkes.

6- Bomba taşıyor musun?

Şaka yapıyorsunuz da olmuyor ya. Ayıp yani öyle soru mu olur. Sen bomba taşıyor musun? ‘Sende bombacı tipi var’ diyen biri çıksa tepkiniz ne olurdu?

7- Kuaföre gitmene gerek kalıyor mu?

Elbette gidiyorlar. Hem onların da saçları uzuyor ve kesim ihtiyacı duyuyorlar! Ayrıca inanca göre kadının saçının haram kılındığı cinsiyet belli, kuaför kadın olduktan sonra..

8- Saçını boyuyor musun?

İnsanın kendini beğenmesi için bir takım değişikler yapması gayet doğaldır. İlla birilerinin görmesi gerekmiyor, insan kendisi için de birşeyler yapmalı.

9- Evde başını açıyor musun?

Bu soruya ne demeli bilemedim! Ev bireylerin kendi kişisel özel alanıdır. Neden evde de saçı kapalı dolaşsın ki.. Mahrem dışında kalan biri olmadığı sürece tabi..

10- Neden örtünü annen gibi bağlamıyorsun?

Bazı şeyler kişisel beğeni ve seçime bağlıdır demiştik. Yöresel ya da geleneksel bağlayıp bağlamamak kişinin tercihiyle ilgilidir.

11- Saçın görünürse cehenneme mi gideceksin?

Bazı konular fıkıh ve ciddi ilim gerektirir. Her şeyin en doğrusu ve iyisini yüce Allah bilir. Bir yanlışlık yapıldığı takdirde tövbe edilir. Allah affedendir kişide affetmesi için tövbe etmesini bilmelidir. Dolayısıyla kimin nereye gideceğini amelleri belirler.

12- Yaz tatili geldi, havalar çok ısınacak neden örtü örtüyorsun hala?

Örtünün mevsimi yoktur. Sabittir ve devamlıdır komik yani bu sorular.

13- Yağmurda kafan ıslanıyor mu?

Bu soruyu ciddi ciddi soranlar var. Şemsiye mi ki örtü ıslanmasın. Suyu geçiriyor tabi ıslanacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.