Tırnak Mantarı Nasıl Geçer?

Onikomikoz olarak da bilinen ayak mantarı, tırnağın soyulmasına, güçsüzleşmesine ve renginin solmasına neden olan dünya genelinde oldukça yaygın olan bir rahatsızlıktır. Tırnak mantarının nedeni ise ayakkabı ve çorabın giyilmesi, sık değiştirilmemesi, sıcak ve nemli bölgede yayılan mantarın güçlenmesini sağlamasıdır. Tedavisi oldukça uzun süren tırnak mantarının evde tedavisi de yine uzun sürelidir.

Tırnak mantarının tedavisi nasıl olur?

Tırnaktaki mantarı yok etmeye yarayan başlıca madde asittir ve o asit elma sirkesinde bol miktarda bulunur. Eşit miktardaki su ve sirkesi karıştırıp tırnaklarınızı hazırladığınız karışıma sokarak 15 20 dakika bekletmeniz oldukça etkili olacaktır.

İçeriğindeki antibiyotik ve antimikrobik sayesinde enfeksiyona neden olan mantar ve bakterileri azaltan bir diğer madde de sarımsaktır. 10 diş sarımsağı ezerek bir kase ılık suyla karıştırıp dinlendirdikten sonra 15 dakika tırnaklarınızı içinde bekletmeniz yeterli olacaktır. Eğer isterseniz sarımsak ve zeytinyağını karıştırarak tırnaklarınıza sürüp 30 dakika bekleyebilirsiniz.

Gribal enfeksiyonlarda ve soğuk algınlığında merhem olarak kullanılan ve keskinliği sayesinde şifa veren Vicks de tırnak mantarında kullanılan ürünlerdendir. Mantarlı bölgeyi iyice yıkayıp kuruladıktan sonra bir miktar Vicks’i bölgenin üzerine sürün, günde iki kez kullanabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.