“Tırnaklarım Neden Uzamıyor?” diyenlerin dikkatine!

Bedeninizin bir ilavesi olan tırnaklar vücudunuzun gönderdiği bazı sinyalleri de beraberinde taşır. Oksijen seviyenizi bile gösterebilen tırnakların uzamaması ise başka bir sağlık durumunun işareti olabilir.

Tırnaklar neden uzamaz?

Tırnaklarınızın kökünün devam eden kısmında matrix denen bir bölge vardır. Sinirler, kan ve lenflerden oluşan matrix, tırnağın asıl üreticisidir. Hücrelerin yeniden yapılanmasını ve sertleşmesini sağlar. Beslendikçe de büyümeye devam eder. Tırnakların uzamamasının en önemli nedeni de bu matrix’in gelişmemesi durumudur.

tırnaklar günde ortalama olarak 0,1 milimetre uzar. 100 günde ise 1 cm’e ulaşır. El tırnaklarının tamamen yenilenmesi 4-6 ay kadar sürerken ayak tırnakların yenilenmesi için 12- 18 ay geçmelidir. Tırnakların uzamasına engel olan bir diğer durum da vitamin eksikliğidir. B7 olarak bilinen biotin eksikliği tırnakların uzamasını engellediği gibi saç tellerinizin incelmesine ve dökülmesine de neden olur.

Tırnaklar nasıl uzar?

Biotin eksikliği nedeniyle uzaması geciken tırnaklardan şikayetçiyseniz; tam buğday, yumurta sarısı, tavuk ve kuzu eti, balık , süt ve peynir tüketerek biotin eksiğinizi kapatabilirsiniz.  Ayrıca mutlaka ellerinizi su ile beslemeli ve su ile temas ettirmelisiniz. Bir de zeytinyağı ile ovabilir ya da sirke tuz karışımı hazırlayabilirsiniz böylece tırnaklarınız daha güçlü olacak.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.