Vajinada Şişlik Neden Olur?

Kadınların dönem dönem karşılaşabileceği sorunlardan biri de vajinada şişlik sorunudur. Endişe veren ve rahatsızlık hissi yaşatan vajina şişliğinin birçok nedeni olabilir. Doğru bir teşhis ve erken tanını önemini hatırlatmakta fayda var.

Vajina şişliği neden olur?

Bir sabah uyandınız ve vajinanızın şişmiş olduğunu hatta belki biraz da kabarıklık olduğunu fark ettiniz. Kısa bir süre öncesinde normal bir durumda olan vajinanızdaki bu şişlik sizi korkuttu ve nedenini aramaya başladınız. Öncelikle sakin olmanızda fayda var. Vajinada şişliğin birçok nedeni olabilir. Gelin nedenlerine birlikte bakalım.

 • Bakteriyel vajinozis! 

  Mantar enfeksiyonu gibi pH sistemi ile kolayca tes edilebilen Vajinas bakterisi, insanlarda olabilen ve gayet olağan bir hastalık olarak geçer. Ancak Bakteriyel vajinozis şişlik yapabilir. Doktorunuzdan bunu temizlemesi için ilaç isteyebilirsiniz.

 • Alerjik Reaksiyon!

  Vajinal temizlik için kullandığınız birçok ürün kimyasal içerir. Sabunlar, spreyler, kremler vs. gibi her ürün alerjik reaksiyon yaratabilir. Kokusuz detarjanlar ve tuvalet kağıtları kullanabilirsiniz.

 • Genital Uçuk da bir ihtimal!

  Genital bölgede kabarcıklara sebebiyet verebilen ve cinsel yolla bulaşan bir virüs olan genital uçuk sinirleri etkiler ve aynı zamanda şişliğe neden olyr. Herpes virüsünün tedavisi yoktur ancak belirtileri kontrol altına almak için ilaçlar alınabilir.

 • Kontrolsüz ya da sert bir cinsel birleşme de neden olabilir!

  Kontrolü kaybederek ya da olağandan sert bir şekilde yapılan seks de vajina şişmesine neden olabilir.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.